Студенти откриха човешки останки на 2000 години

168

Студенти по археология откриха човешки останки на 2000 години в новооткрито място от желязната епоха в Дорсет. Мястото, което включва кръгли къщи, ями за съхранение и животински жертви, беше открито миналия септември. В продължение на три седмици екип от студенти от университета в Борнмут разкопават обекта Winterborne Kingston. Те са открили тела на жени и мъже, както и части от животински тела в ями, използвани първоначално за съхранение на зърно

Останките на петима човека, датиращи от преди 2000 години бяха открити погребани в приклекнало положение заедно с принесени в жертва животни в новооткрито селище от желязната епоха в Дорсет, предават Daily Mail.

Мястото, което включва кръгли къщи и ями за съхранение, беше открито от студенти по археология в университета в Борнмут миналия септември. Наречен е Дурополис, тъй като някога оживеното земеделско селище – датиращо от около 100 години пр. н. е. и много преди римското нахлуване във Великобритания – се смята, че е било заето от племето Дуротриги. През последните три седмици екип от 65 студенти от университета разкопават обекта в Winterborne Kingston. През това време те откриха телата на жени и мъже, както и части от животински тела в складови ями, използвани първоначално за съхранение на зърно.

Телата са открити в приклекнали позиции в ями с овална форма и са били погребани с купи от месо и керамика, първоначално съдържащи напитки „за задгробния живот“, което експертите смятат, че е начин групата хора „да дадат на своите починали метод да отидат на друго място“. Тази приклекнала позиция на погребение е била стандартна практика през периода. Започва през бронзовата епоха и продължава до желязната епоха. „Погребенията в Уинтърборн Кингстън – легнали настрани, с прибрани крайници – биха били практиката на Дуротригите по онова време и са били погребани в саван заедно с някои дарове за отвъдния живот“, каза Дамян Еванс, демонстратор по теренна археология и колекции в университета в Борнмут. Експертите казват, че откриването на праисторически хора, живели на това място, както и на предмети от ежедневието им, дава очарователни нови улики за начина на живот от желязната епоха.

„Ние знаем много за живота във Великобритания по време и след римското нашествие, защото толкова много е написано“, каза д-р Майлс Ръсел от университета в Борнмът. „Но ние нямаме нищо написано за живота преди, отговорите за това как са живели идват единствено от това, което намираме в земята.“ Екипи от студенти и служители на университета проучват и разкопават обекти в местния район от няколко години. През 2015 г. те завършиха разкопките на голям град от желязната епоха, който нарекоха „Дурополис“ на името на племената Дуротриги, които са живели в региона.

Селището, върху което работят днес, е на около половин миля на север от Дурополис. Археолозите се надяват, че новите открития ще им помогнат да разберат повече за религиозните практики в общностите по онова време. „Останките от животни, които откриваме, поставени на дъното на ями, биха осигурили храна за седмици на това селище, така че е значителна жертва за техните богове да заровят толкова много в земята“, каза д-р Ръсел. „В някои ями части от животни бяха поставени върху и заедно с други животни, например открихме глава на крава върху тялото на овца. „Не знаем защо биха направили това, за нас това е откровено странно, но това е завладяващ нов поглед върху техните системи от вярвания.“

Студентът по археология Нейтън Сю е почиствал находките от селището, включително керамика, животински кости и предмети от бижута.„Някои от най-вълнуващите находки, които сме изровили от разкопките, включват пръстен, който открихме на нечий пръст в свързано погребение“, каза той. „Това е медна сплав, може би бронз и е хубаво да го открием, тъй като пръстените от тази епоха не са често срещани.“

Друга студентка по археология от Борнмът, Сара Елиът, която беше част от екипа за разкопки, каза: „Научихме, че хората, които са живели тук преди две хиляди години, са пълнили тези складови ями с боклука си и открихме керамика, кости, въглен и кремък. „Знаем, че те са погребвали мъртвите си тук и всичките им крайници са съчленени, така че са били поставени в земята внимателно и те погребват мъртвите си по много специфичен начин, така че да са много разпознаваеми“. Разкопките ще продължат още една седмица и човешката кост ще бъде анализирана в университета в Борнмът, преди евентуално да бъде върната на земята. След това екипът ще продължи да изследва и сканира района на Източен Дорсет за по-нататъшна селищна дейност, която се надяват да разкрие повече тайни за живота в предримска Великобритания.

По публикацията работи: Силвана Димитрова