Милиони доброволци отвориха домовете си и проявиха солидарност с украинците. Пример за тази солидарност беше задействането за първи път в историята на Директивата на ЕС за временна закрила
Съвместна статия на Маргаритис Схинас — заместник-председател на ЕК, отговарящ за утвърждаването на европейския начин на живот и Мария Габриел — еврокомисар, отговарящ за иновациите, научните изследвания, културата, образованието и младежта
След началото на руската инвазия в Украйна на 24 февруари над 6,5 милиона души от Украйна потърсиха убежище в Европейския съюз. По-голямата част са жени с деца — ученици, които бяха принудени да оставят училището и се разделят с близките си.
Като непосредствени съседи и съюзници на Украйна ние в Европейския съюз разбираме и поемаме отговорността да окажем помощ. Още от началото на кризата приоритетът ни беше да гарантираме, че украинските деца и семейства се чувстват добре дошли в ЕС. Ето защо още от първия ден милиони доброволци отвориха домовете си и проявиха солидарност.
Пример за тази солидарност беше задействането за първи път в историята на Директивата на ЕС за временна закрила. Тя ни позволява да предоставим незабавен статут на закрила на милионите, бягащи от войната, предаде Нова.
Този статут съдържа правото на образование: всички бежанци от Украйна, които са на възраст под 18 години и отговарят на условията за временна закрила, имат право на образование и обучение в рамките на образователните системи на ЕС: като се започне с образованието в ранна детска възраст, началните и средните училища и професионалното обучение.
Посрещането на толкова много деца в образователната ни система беше обща отговорност. Успяхме да осигурим плавен процес за всички ученици и преподаватели. Не на последно място, защото знаем колко са важни сигурното ежедневие и преките контакти с други деца. Така например, децата трябва да могат да участват в обучението заедно със своите връстници и да бъдат подкрепяни чрез подходящи стратегии за преподаване.
В това отношение сме изправени пред две значителни предизвикателства. От една страна, децата трябва да научат езика на приемащата държава, за да участват в заниманията в клас. В същото време, искаме да им дадем възможност да запазят собствения си език и да съхранят културата си.
Осъзнаваме много добре необходимостта украинските деца и младежи да продължат да бъдат свързани с украинската учебна програма, образователно съдържание и език. Това ще им позволи да се върнат в Украйна и да продължат обучението си веднага щом стане безопасно. Младите хора на Украйна са нейното бъдещето.
В същото време, посрещането на толкова много украински бежанци в европейските училища и университети е огромна възможност да споделим европейския си начин на живот и подготвим украинските младежи по пътя им към Европа.
Нищо от направеното от нас не би било възможно без доброто ни сътрудничество с украинските партньори. Училищното обучение в Украйна започна отново, когато това бе възможно, от 14 март, чрез дистанционно обучение. Цифровото образование и дистанционното обучение могат да предложат краткосрочни и средносрочни решения за украинските деца бежанци, като гарантират известно равнище на непрекъснатост на образованието. Ето защо съвместно с украинското министерство на образованието осигурихме образователни материали на украински език за учениците, намиращи се в ЕС.
Сред бежанците от Украйна има много учители и са въведени гъвкави механизми за назначаването им на работа. Обменът с украинските органи дава възможност на държавите членки да проверяват документите за образование в официалните бази данни, тъй като много държави премахнаха административните пречки за признаване на предишни квалификации.
Независимо дали учителите са от ЕС или напуснали Украйна, Комисията предоставя безплатни ресурси и информация в подкрепа на всички тях в ежедневната им работа на онлайн платформата за училищно образование и обучение — Портала за училищно образование. Освен това, специални дискусионни групи насърчават партньорската подкрепа за учители и ученици в Украйна и съседните държави, като над 3000 учители от Украйна участват в общността eTwinning.
Европейската комисия мобилизира също така европейски средства в подкрепа на държавите членки за приемане и интегриране на бежанци от Украйна.
Това включва програмата ни за подкрепа на образованието, обучението, младежта и спорта в Европа „Еразъм+“. Чрез „Еразъм+“ украинските студенти в чужбина получават подкрепа, адаптирана към техните нужди.
Всички съвместни усилия на Европейската комисия и държавите-членки имат една и съща цел: да се осигурят непрекъснато обучение и образование за всички ученици, независимо дали те са в ЕС или в Украйна. Важно е също така да се подпомогнат преподавателите в целия ЕС за предоставяне на това образование при възможно най-добри условия. С приключването на тази учебна година можем уверено да кажем, че сме подготвени за есента и нашите училища ще продължат да бъдат сигурно убежище за всички ученици, независимо дали са бежанци или граждани на ЕС.
Всяка война е война срещу децата. Украйна може да разчита на Европейския съюз, да подкрепя и защитава бъдещето на своята нация. Украйна и Европейският съюз защитават един и същ начин на живот, един и същ модел на общество, едни и същи ценности и принципи. Солидарността ни е основен стълб на нашето партньорство — сегашно и бъдещо.
По публикацията работи: Станислава Гавазова
Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…
С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…
Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…
Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…
Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…
Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…
Leave a Comment