Свят

СЗО предупреждава: Не се самоуспокоявайте за COVID-19, рискът не е изчезнал

За това предупреди генералният секретар на Световната здравна организация. Здравните министри на страните от Г-20 обсъждат Фонд за финансово посредничество

Генералният секретар на Световната здравна организация Тедрос Аданом Гебрейесус предупреди страните да не се самоуспокояват по отношение на пандемията от COVID-19, защото рискът от опасни нови варианти не е изчезнал, предаде ДПА, цитирана  от Нова.

Макар броят на установените случаи на заразени с коронавирус и на смъртните случаи да е спаднал с 90 процента, върховите стойности през януари и ограниченията в много държави да са отменени, схващането, че пандемията е приключила, е погрешно, заяви Гебрейесус.

„СЗО остава силно обезпокоена от факта, че липсата на тестване и секвениране ни пречи да видим развитието на вируса. Също толкова загрижени сме, че няма да се извадят поуки от тази пандемия и цикълът на паника и пренебрежение ще се повтори”, каза шефът на организацията на среща на здравните министри от Г-20 в Индонезия. Очаква се министрите на здравеопазването от двадесетте най-големи икономики в света да обсъдят начините за укрепване на глобалните здравни системи, за уеднаквяване на здравните протоколи за COVID-19 и стандартизиране на документите за пътуване, заяви говорителката на индонезийското здравно министерство Надя Тармизи. „Глобалното сътрудничество е от критично значение за преодоляване на пандемията и гаранция, че сме подготвени за следващата”, заяви Тармизи на пресконференция преди министерската среща.

Планирано е здравните министри да се срещнат във вторник с финансовите министри от Г-20, за да обсъдят създаването на Фонд за финансово посредничество – финансов инструмент, включващ държавни и частни ресурси, за предотвратяване и реакция на бъдещи пандемии.

По публикацията работи: Станислава Гавазова

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Редакция Нова Вест

Скорошни постове

  • България

Александра Братанова поиска финансова помощ заради мизерна пенсия

75-годишната актриса Александра Братанова, позната от български филми, отправи публичен апел за финансова помощ, след…

преди 3 дни
  • България

Съдът в Стара Загора остави в ареста 26-годишния, откраднал кутия с дарения за болно дете

Районният съд в Стара Загора постанови най-тежката мярка за неотклонение „задържане под стража“ спрямо 26-годишния…

преди 3 дни
  • България

12-годишна родилка в Ямбол изостря проблема с ранните бременности

Момиче на 12 години от Южна България е станало майка. Най-младата родилка в областната болница…

преди 3 дни
  • България

Жена е транспортирана в болница след катастрофа в Младост 4

Жена е пострадала при пътен инцидент на кръстовището между бул. „Александър Малинов“ и ул. „Самара“…

преди 3 дни
  • България

Засилен контрол за откриването на мотосезон 2026, очакват между 5 000 и 10 000 мотористи

Остават броени дни до официалното откриване на мотосезон 2026, което ще се състои тази събота.…

преди 3 дни
  • България

Досъдебно производство след палеж в едноетажна постройка във Велинград

Служители на Районното управление във Велинград задържаха заподозрян за палеж след пожар в едноетажна постройка…

преди 3 дни