Разработен е дрон-амфибия, който може да лети и да каца на вода. Има възможност за достъп до труднодостъпни водни места и за събиране на водни проби. Британски и швейцарски изследователи се надяват, че ще се използва за наблюдение на променящите се температури в арктическите води
Дронът с „двоен робот“, наречен MEDUSA е в състояние да лети във въздуха и да каца на вода, за да събира бързо проби за научни изследвания, съобщават dailymail.com.
Към него има прикрепена част, която може да бъде разположена под вода от разстояние в труднодостъпни водни среди. Инженерите от Imperial College London използват дрона за измерване на езерната вода за признаци на микроорганизми и цъфтеж на водорасли, които могат да представляват опасност за човешкото здраве.
Професор Мирко Ковач от катедрата по аеронавтика на Imperial каза: „Имаме много да научим от водата на Земята: чрез наблюдение на екологичните параметри можем да идентифицираме тенденциите и да разберем факторите, влияещи върху качеството на водата и здравето на екосистемата в променящия се климат.
„Уникалната способност на MEDUSA да достига до трудни места и да събира водни изображения, проби и показатели ще бъде безценна за екологията и водните изследвания и може да подкрепи нашето разбиране за местния климат в труднодостъпни среди като Арктика.“
Изследователите искат да разработят дрон за наблюдение, който може бързо да стигне до труднодостъпни водни среди и да тества водни проби. Той лети с помощта на шест дистанционно управлявани „мултиротора“ – отделни лопатки, генериращи повдигане, които се въртят около централна вертикална мачта като лопатки на хеликоптер.
Те му позволяват да пътува на дълги разстояния с тежък товар, да лети над препятствия и да маневрира през предизвикателен терен. След като отлети до мястото, където желае да вземе проба, дронът разгръща привързаната си подводна капсула.
Дълбочината и позицията му във водата се контролират от оператора дистанционно, а шушулката използва джетове и контрол на плаваемостта, за да се регулира съответно. Камерата предава видео на живо, докато сензорите предоставят данни в реално време. След като пробата е взета, дронът може да прибере капсулата си, преди да излети и да полети обратно към потребителя.
„MEDUSA е уникална със своя двоен роботен дизайн, с компонент за полет, който достига до труднодостъпни зони и компонент за гмуркане, който следи качеството на водата“, каза професор Ковач.
По публикацията работи: Силвана Димитрова
Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…
С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…
Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…
Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…
Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…
Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…
Leave a Comment