Това беше съобщено официално от френския президентски кабинет на Макрон в Париж. Той иска те да сключат двустранно споразумение
Френският президент Еманюел Макрон е готов да посрещне българските и македонските власти в Париж в подходящ момент, за да сключат двустранното си споразумение, това съобщиха официално от президентския кабинет на Макрон в Париж.
Агенция БГНЕС публикува пълния текст от съобщението без съкращения:
„Президентът на републиката разговоря тази вечер /снощи, 6-ти юни, бел.ред/ с българския президент Румен Радев и с министър-председателя на Република Северна Македония Димитър Ковачевски в рамките на усилията, които френското председателство на Съвета на Европейския съюз полага през последните няколко седмици, за да подкрепи търсенето на решение на спора между двете страни и по този начин да превърне европейската перспектива на Северна Македония в реалност.
По време на този обмен президентът на републиката изрази пълната си подкрепа за споразумение между двете страни, което ще допринесе за добросъседските отношения и зачитането на основните права на гражданите, които заявяват, че принадлежат към други общности или малцинства. Президентът на републиката изрази готовност да посрещне българските и македонските власти в Париж в подходящ момент, за да сключат двустранното си споразумение“, се казва в края на съобщението.
Агенция Франс прес информира подробно за желанието на Макрон да посрещне „когато му дойде времето“ властите на България и Северна Македония в Париж с оглед сключване на двустранно споразумение, което да позволи започването на преговори за присъединяване на Скопие към ЕС.
Франция, която заема ротационното председателство на ЕС до 1 юли, от „няколко седмици“ подкрепя търсенето на решение на спора между двете страни, припомниха от Елисейския дворец след разговори с българския президент Румен Радев и министър-председателя на Северна Македония Димитър Ковачевски, подчертава АФП и допълва, че по време на тези разговори Еманюел Макрон е изразил своята „пълна подкрепа за споразумение между двете страни, което ще допринесе за добросъседските отношения“ и което „консолидира европейската перспектива на Северна Македония“.
Пет държави в момента са официално кандидатки за членство в ЕС: Северна Македония, Черна гора, Сърбия, Албания и Турция.
През 2019 г. Еманюел Макрон наложи вето, заедно с други две държави-членки, върху започването на преговори за присъединяване със Северна Македония и Албания, с мотива, че не са изпълнени условията за разширяване на ЕС към тези две страни.
По публикацията работи: Станислава Гавазова
Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…
С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…
Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…
Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…
Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…
Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…
Leave a Comment