Възрастната двойка, прекарала по-голямата част от живота си в спокойния крайморски град Мариупол, никога не си е помисляла, че може да се наложи отново да претърпи ужаса от войната, още повече между „два народа, които са се сражавали заедно срещу нацистите“, по думите на 87-годишната Елвира. „Кошмарът се сбъдна“, казва тя. Елвира и 94-годишния й съпруг и този път успяват да се спасят
Тя е украинка, оцеляла от Холокоста. Той е съветски офицер, преживял обсадата на Ленинград. По-голямата част от живота си семейството прекарва в спокойния крайморски град Мариупол. Допреди 3 месеца, когато отново си припомнят какво е да живееш в скривалище, да бъдеш обстрелван денонощно, а единствената вода, с която разполагаш, да е тази в локвите. На косъм от смъртта семейството и този път успява да се спаси. Това разбираме от Нова телевизия.
По време на Холокоста тя била дете. По-голямата част от семейството и приятелите й били избити. За да оцелее, се криела в мазе. Оттогава има здравословни проблеми, диша трудно, не успяла да има и деца. Днес Елвира е на 87 години.
„Родена съм през 1935 г. в Мариупол. Родителите ми също са от там. По-голямата част от живота ми премина там. През Втората световна война градът ни беше разрушен. Първият голям удар за Мариупол беше това. Войната свърши, аз пораснах, изучих се. Станах инженер-геолог. Работих рамо до рамо с архитектите, изграждахме града си наново. Не се започваше да се строи без мое разрешение. Успяхме да го възстановим от войната. Така че, този град не е просто моят роден град. Този град е като мое дете. Това, което се случва в момента, прекърши не само мен, но срина и труда на целия ми живот”, заяви Елвира Борц.
„Говореше се, че ще има война. От известно време се говореше все по-често. Но аз не вярвах. Не вярвах, че ще се случи. Не вярвах, че два народа, които са се сражавали заедно срещу нацистите, сега ще започнат да воюват един срещу друг. Не вярвах до 24 февруари. Руснаците нахлуха в територията ни, казаха, че тук имало нацисти и започнаха да бомбардират. Кошмарът се сбъдна”, казва Елвира Борц.
„В първите дни, може би около едва 5% от населението на града успя да го напусне сравнително лесно. Останалите останахме в капан. На 1 март всички връзки бяха прекъснати. Бяхме откъснати от света. Почувствах се сякаш ни погребват живи. Не знаехме какво се случва, само чувахме експлозии и стрелба”, разказва Елвира.
Четири дни след началото на войната градът е обграден напълно. За Елвира и 94-годишния й съпруг няма изход. Някога съветски офицер, сражавал се срещу обсадата на Ленинград, днес напълно неподвижен, трудно разбира какво точно се случва в момента. Но Елвира е благодарна за това.
„Окупаторите разрушаваха града квартал по квартал. След като стигнаха и до нашия, племенницата ми ни взе при нея, в центъра на града. Прибра и майка си, моята сестра. След като бомбардировките започнаха и там, трябваше отново да бягаме. Насочихме се към предградията. Всеки ден ставаше все по-страшно. Покривите се срутваха върху главите ни, къщите горяха с нас вътре. Стреляха и от въздуха, и от морето. Руската армия помиташе града квадратен метър по квадратен метър. Сякаш искаха да се уверят, че никой няма да остане жив. В средата на април разбрахме, че моментът е настъпил и вече няма какво да губим. Ако рискуваме, може и да се спасим. Но ако останем, със сигурност ще загинем. Приятел на племенницата ми ни помогна да намерим автомобил, макар и да беше със спукани гуми. Тя натовари майка си отпред, а нас двамата със съпруга ми отзад. Взехме с нас и раненото й кученце. Синът й остана да се сражава. Успяхме да потеглим някак, едва се движехме. По улиците виждахме агонизиращи хора, на които няма как да помогнеш и кратери от бомби, по два метра широки. Нашият познат караше колело пред колата, с вързано бяло знаме на него, за да ни проправя път. Ако ни пуснаха на първия пропускателен пункт, беше благодарение на него. Обясни им, че съпругът ми е съветски офицер от обсадата на Ленинград. Следващите пропускателни пунктове вече ги минахме по-лесно. Крещяха ни, претърсваха ни, искаха храна, но накрая ни пускаха. След като, за да се смилят, разказахме историята си и на последния пункт, един войник с ехидна усмивка попита кое преживяване било най-страшно – Холокоста, блокадата на Ленинград или тази на Мариупол. Казах му, че тази на Мариупол. Най-ужасяващото нещо, което съм преживявала някога”, казва Елвира пред Нова телевизия.
„Сега, докато си говорим и ние, и вие сме на сигурно място. В Мариупол обаче продължават да умират хора. А 20-годишни момчета, наскоро получили повиквателна, се борят не само за града, борят се за мира в Европа. Спасете ни от това безумие! Прекратете тази война!”, призовава Елвира.
Макар и загубила всичко изградено през последните 87 години, днес Елвира казва, че е щастлива, защото е все още жива.
По публикацията работи: Пламена Сутева
Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…
С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…
Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…
Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…
Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…
Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…
Leave a Comment