Свят

Лъчезара Стоева, ООН: 1,7 млрд. души са пряко засегнати от войната в Украйна

Лъчезара Стоева е постоянен представител на България в ООН. Тя коментира, че от войната в Украйна са засегнати 107 държави и 1,7 милиарда души 

107 държави са засегнати от продоволствена, енергийна или финансова криза заради конфликта в Украйна. Да не забравяме, че светът все още не е излязъл от ковид кризата. Това коментира Лъчезара Стоева, постоянен представител на България в ООН, предаде БНТ.

По думите ѝ 1,7 млрд. души са пряко засегнати от последствията от войната в Украйна. 36 държави са засегнати директно, тъй като половината от вноса им на пшеница идва от Украйна или Русия. Украинската пшеница е налична, но заради блокирането на всички пристанища, те нямат възможност да я изнасят, каза Стоева.

Тя цитира данни, според които конфликтът може да доведе до 25 млн. украински бежанци до края на годината.

Войната в Украйна е тема на ООН от самото начало, първоначално имаше опит на Съвета за сигурност да приеме резолюция срещу руската агресия, но тя беше отхвърлене с вето от Русия. След това въпросът беше прехвърлен към външното събрание, там са приети 3 резолюции.

Тече събирането на доказателства, за разследвания по линия на престъпления, извършени от Руската федерация в Украйна, каза Стоева.

По публикацията работи: Станислава Гавазова

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Редакция Нова Вест

Скорошни постове

  • България

През май кърлежите са най-активни, лекари предупреждават за риск от зарази

Със затоплянето на времето кърлежите активизират дейността си, а май се очертава като пикова месечна…

преди 9 часа
  • България

Зеленчуците поевтиняват, плодовете и част от основните храни поскъпват на едро

Пазарът на хранителни стоки в България тази седмица показва разнопосочни движения. Повечето зеленчуци поевтиняват на…

преди 9 часа
  • България

Прогресивна България предлага Румен Радев за премиер при първия мандат

Политическата сцена в България навлиза в решаваща фаза с очакваното връчване на първия мандат за…

преди 10 часа
  • България

Катастрофа с три коли на Северната скоростна тангента, един загинал и шестима ранени

Около 13:10 часа днес е подаден сигнал за тежък пътен инцидент. Катастрофа с три леки…

преди 10 часа
  • България

Сланите унищожиха черешовите масиви в Кюстендилско

Югозападна България отново е засегната от неочаквано застудяване. Жълт код за ниски сутрешни температури и…

преди 15 часа
  • България

Пожарникарите реагираха на 82 сигнала и потушиха 39 пожара за денонощие

През изминалото денонощие огнеборците в страната са реагирали на 82 сигнала за произшествия и са…

преди 15 часа