Свят

ООН с тревожни данни: До 40% от земята в света сега е деградирала

Нарастващите щети, причинени най-вече от производството на храни, излагат на риск способността да се изхранва нарастващото население на планетата
Човешките щети върху земята на планетата се ускоряват, като до 40% сега са класифицирани като деградирали, докато половината от хората по света страдат от въздействията, показват данните на ООН, предава The Guardian.

Способността на света да изхранва нарастващото население е изложена на риск от нарастващите щети, повечето от които са причинени от производството на храни. Жените в развиващия се свят са особено силно засегнати, тъй като често им липсват законни права върху земята и могат да бъдат изхвърлени от нея, ако условията са трудни.

Деградирала земя – която е изчерпана от природни ресурси, плодородие на почвата, вода, биоразнообразие, дървета или местна растителност – се намират навсякъде по нашата планета. Много хора смятат деградиралата земя като суха пустиня, тропически гори, осакатени от дървосекачи, или райони, покрити с разрастване на градовете, но това включва и очевидно „зелени“ зони, които са интензивно обработвани или лишени от естествена растителност .
Отглеждането на храна върху деградирала земя става все по-трудно, тъй като почвите бързо достигат изчерпване и водните ресурси се изчерпват. Деградацията също допринася за загубата на растителни и животински видове и може да изостри климатичната криза , като намалява способността на Земята да абсорбира и съхранява въглерод.

Повечето от щетите на хората са от производството на храни, но потреблението на други стоки като дрехи също има голям принос. Голяма част от деградацията е най-видима в развиващите се страни , но основната причина за прекомерната консумация се случва в богатия свят, например в нарастващото потребление на месо, което отнема много повече ресурси, отколкото отглеждането на зеленчуци, и бързата мода, която се носи за кратко тогава изхвърлен.

Без спешни действия деградацията ще се разпространи допълнително. До 2050 г. зона с размерите на Южна Америка ще бъде добавена към таксата, ако сегашните нива на щети продължат, според доклада Global Land Outlook 2.
Ибрахим Тиау, изпълнителен секретар на конвенцията на ООН за борба с опустиняването, каза: „Деградацията на земята засяга храната, водата , въглерода и биоразнообразието . Това намалява БВП, засяга здравето на хората, намалява достъпа до чиста вода и влошава сушата.“

Възстановяването на деградирала земя може да бъде толкова просто, колкото промяна на методите на земеделие към терасово и контурно земеделие, оставяне на земята в угар или засаждане на подхранващи покривни култури , практикуване на събиране и съхранение на дъждовна вода или повторно отглеждане на дървета за предотвратяване на ерозията на почвата. Много фермери не успяват да предприемат тези стъпки поради натиск за производство, липса на знания, лошо местно управление или липса на достъп до ресурси. И все пак за всеки $1, похарчен за възстановяване, ООН изчислява възвръщаемост между $7 и $30 в увеличено производство и други ползи.

Thiaw призова правителствата и частния сектор да инвестират 1,6 трилиона долара през следващото десетилетие, за да възстановят здравето на около 1 милиард хектара деградирала земя – площ с размерите на САЩ или Китай. Това би представлявало само малка част от 700 милиарда долара годишно, изразходвани за субсидии за селско стопанство и изкопаеми горива, но би защитило почвите, водните ресурси и плодородието на планетата.

„Всеки един фермер, голям и малък, може да практикува възобновяващо земеделие “, каза той пред „Гардиън“. „Има множество техники и не се нуждаете от високотехнологични или докторска степен, за да ги използвате.“

Тио каза: „Съвременното селско стопанство промени облика на планетата повече от всяка друга човешка дейност. Трябва спешно да преосмислим нашите глобални хранителни системи, които са отговорни за 80% от обезлесяването, 70% от използването на сладка вода и единствената най-голяма причина за загубата на земно биоразнообразие.

Според доклада около половината от годишната икономическа продукция в света, или около 44 трилиона долара годишно, е изложена на риск от деградацията на земята. Но икономическата полза от възстановяването на деградирала земя може да възлиза на между 125 и 140 триона долара годишно, което би било с около 50% повече от регистрирания глобален БВП от 93 триона долара за 2021 г.

Докладът Global Land Outlook 2, едва вторият публикуван подобен доклад , отне пет години на ООН за съставяне с 21 партньорски организации и представлява най-изчерпателната база данни от познания за земята на планетата досега.

Превод и редакция: „Нова Вест“

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Редакция Нова Вест

Скорошни постове

  • Спонсорирани

Пантофи за детска градина, които всяко дете ще хареса: най-добрите модели

Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…

преди 3 дни
  • Любопитно

Съвсем малка е вероятността да бъде открит живот в Млечния път

Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…

преди 2 седмици
  • Любопитно

Как слънчевата радиация влияе на Земята?

Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…

преди 2 седмици
  • Свят

Ще се прекрати ли системата all inclusive в Турция?

Една от любимите дестинации на българи може би вече няма да е толкова привлекателна. Отново…

преди 2 седмици
  • Свят

Нова гореща вълна ще удари Балканите

Летните горещини продължават. През Западните Балканите ще премине гореща вълна този уикенд, започвайки от Сърбия. …

преди 2 седмици
  • Свят

Космически проблем: Може да се наложи на двама астронавти да прекарат месеци извън земното кълбо

Проблемите с безопасността на новата капсула "Старлайнър" на "Боинг" продължават. Заради това все по-възможно изглежда…

преди 2 седмици