Свят

Шарл Мишел след срещата със Зеленски: ЕС ще направи „всичко възможно“ Украйна да спечели войната

Това заяви председателят на Европейския съвет на украинския президент Володимир Зеленски. Председателят на съвета е на посещение в Украйна

Европейският съюз ще направи „всичко възможно“, за да спечели Украйна войната срещу Русия, каза днес председателят на Европейския съвет Шарл Мишел на украинския президент Володимир Зеленски в Киев, предаде Франс прес.

Мишел, който пристигна тази сутрин на необявено предварително посещение в Украйна, изрази увереност, че руският президент Владимир Путин „няма да успее“ да раздели европейците.

„Вие не сте сами, ние сме с вас и ще направим всичко възможно, за да ви подкрепим и да направим така, че Украйна да спечели войната“, подчерта председателят на Европейския съвет на съвместна пресконференция с украинския президент. Шарл Мишел обясни, че това ще стане по два начина – с подкрепа за Украйна и санкции срещу Русия.

ЕС ще организира на 5 май международна донорска конференция за Украйна, за да осигури нейната победа, обяви той, цитиран от ДПА.

Шарл Мишел отбеляза, че е „изключително впечатлен“ от „личното командване“ на Зеленски от началото на войната на 24 февруари, което според него отразява „смелостта на украинското население“, предаде АФП.

Путин „няма да успее да унищожи суверенитета на Украйна, нито да раздели Европейския съюз“, изтъкна Мишел. Той приветства способността на ЕС да наложи с единодушие няколко пакета санкции срещу Русия след нейната инвазия в съседната страна.

Председателят на Европейския съвет обеща скоро да бъдат взети на прицел руския петрол и газ – нещо, за което настоява украинският президент. Ще е „изключително трудно“ да „променим поведението на Кремъл“, призна обаче той.

Зеленски от своя страна подчерта, че присъединяването към Европейския съюз е приоритет за Украйна.

Украинският президент похвали председателя на Европейския съвет, че е дошъл в Киев в знак на солидарност със страната му, предаде Ройтерс.

„Западът (вече) има по-топло отношение към Украйна“, отчете Зеленски, цитиран от ДПА.

Украинският президент изрази задоволство, че сроковете за доставка на военно оборудване за страната му „станаха по-ясни“.

В същото време Зеленски призова ЕС да не се бави с налагането на ембарго на вноса на руски петрол и газ. Германия не е готова да наложи санкции на енергийния внос от Русия, добави в същото време той и разкритикува нейната позиция.

По-рано днес председателят на Европейския съвет посети Бородянка – малък украински град близо до столицата Киев, където според местните власти руски военни са убили цивилни. Там Шарл Мишел осъди „военните престъпления“, извършени според него от руската армия, отбелязва АФП.

По публикацията работи: Станислава Гавазова

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Редакция Нова Вест

Скорошни постове

  • България

Трима работници на АПИ бяха блъснати край Ботевград, един е с опасност за живота

Трима работници от Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ) бяха блъснати от лек автомобил около 13:30 часа…

преди 3 часа
  • България

Тяло на 72-годишен мъж беше открито в язовир „Дяково“

Тази сутрин в язовир „Дяково“ беше открито тялото на 72-годишен мъж. Сигналът за находката е…

преди 3 часа
  • България

Тяло на 72-годишен мъж бе открито в язовир „Дяково“, образувано е досъдебно производство

Тази сутрин в язовир „Дяково“ беше открито тялото на 72-годишен мъж. Сигналът е подаден на…

преди 3 часа
  • България

Провериха близо 15 000 коли при акция за алкохол и наркотици на пътя

Специализирана полицейска операция за спазване на Закона за движението по пътищата през изминалото денонощие разкри…

преди 3 часа
  • България

Слънчево и топло посреща астрономическото лято в България

Утре, в неделя, с настъпването на астрономическото лято, жителите и гостите на България ще бъдат…

преди 6 часа
  • България

България изпълни 40-те препоръки и излезе от сивия списък за пране на пари

България е изпълнила всички 40 препоръки на Комисията на експертите за борба с изпирането на…

преди 7 часа