Евродепутатите призовават Съвета да даде зелена светлина за преговорите за присъединяване на Северна Македония и Албания към ЕС
ЕС призова за единство и пълна политическа ангажираност по отношение на разширяването
България и Северна Македония се насърчават за бързо разрешаване на неуредените двустранни въпроси
Евродепутатите призовават Съвета да даде зелена светлина за преговорите за присъединяване към ЕС със Северна Македония и Албания, позовавайки се на изпълнението на условията и геостратегическия контекст, свързан с агресията на Русия в Украйна.
Официалното начало на преговорите за присъединяване ще бъде инвестиция в доверието в ЕС, както и в стабилността, просперитета и текущите процеси на помирение в региона на Западните Балкани, подчертават членовете на ЕП от комисията по външни работи (AFET) в доклад относно Северна Македония за 2021 г., приет в сряда.
В доклада, в който се оценява напредъкът на страната по пътя към членство в ЕС, се призовава Съветът официално да започне преговори за присъединяване с Албания и Северна Македония, особено в геостратегическия контекст на отношенията с Русия и нейната агресия срещу Украйна. Текстът призовава ЕС да направи критична оценка на исторически важните последици за сигурността по отношение на стабилността и единството на европейския континент и Западните Балкани, както и да демонстрира европейско единство и пълната си политическа ангажираност по отношение на разширяването на Съюза.
Евродепутатите изразяват съжаление, че Съветът все още не е започнал отдавна закъснелите преговори за присъединяване със Северна Македония и Албания. Този неуспех подкопава общественото отношение към ЕС и представлява сериозна заплаха за политиката на разширяване като цяло, се посочва в доклада, като се подчертава, че и двете държави са изпълнили условията, определени от Европейския съвет, и са постигнали трайни резултати.
Членовете на ЕП приветстват Северна Македония за непрекъснатите ѝ усилия за укрепване на принципите на правовата държава, независимостта на съдебната власт и правата на малцинствата, за борбата с корупцията и организираната престъпност, за реформата на публичната администрация и за укрепването на свободата на медиите.
В доклада се приветства трайният ангажимент на Северна Македония към евроатлантическата рамка за сигурност, както и пълното привеждане на страната в съответствие с външната политика и политиката на сигурност и отбрана на ЕС в отговор на руската агресия срещу Украйна. Текстът също така отбелязва рисковете от увеличаване на икономическата и енергийната зависимост от Китай и Русия и изразява загриженост относно уязвимостта и зависимостта, произтичащи от финансираните от Китай инвестиционни заеми в целия регион.
Членовете на ЕП приветстват политическия импулс за конструктивна ангажираност между България и Северна Македония и насърчават двете страни бързо да намерят взаимно приемливо решение на неуредените двустранни въпроси, за да не се забавя допълнително и да не се възпрепятства присъединяването на Северна Македония към ЕС.
Докладчикът Илхан Кючюк (Renew, България) заяви: „Северна Македония демонстрира най-добрите резултати в областта на демократичния преход в региона на Западните Балкани и напълно се присъедини към външната политика на ЕС в отговор на руската агресия срещу Украйна. Като се има предвид по-широкият геостратегически контекст и това, че страната постигна устойчиви резултати, ние призоваваме за официално започване на отдавна забавените преговори за присъединяване. Приветствам положителния ангажимент за решаване на неуредените двустранни въпроси и призовавам България и Северна Македония незабавно да намерят взаимно приемливо решение.“
Докладът беше приет с 66 гласа „за“, 4 гласа „против“ и 5 гласа „въздържал се“.
Контекст
Северна Македония е страна кандидатка от 2005 г. и Европейската комисия препоръчва започването на преговори за присъединяване от 2009 г. ЕС продължава да бъде най-големият търговски и инвестиционен партньор и най-големият източник на финансова помощ за Северна Македония.
Следващи стъпки
След гласуването в комисията на ЕП по външни работи докладът ще бъде внесен за гласуване в пленарна зала по време на пленарната сесия на 18 и 19 май.
По публикацията работи: Пламена Сутева
Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…
С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…
Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…
Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…
Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…
Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…
Leave a Comment