Свят

САЩ налагат санкции на 7 души от Западните Балкани: Един от тях е експремиерът на РСМ Никола Груевски

Санкционирани са граждани на Албания, Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония, че са „сериозна заплаха за регионалната стабилност“

САЩ налагат санкции на 7 души от Западните Балкани с мотива, че са „сериозна заплаха за регионалната стабилност“. Санкционираните са граждани на Албания, Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония.

Според Службата за контрол на чуждестранните активи на Министерството на финансите на САЩ, това означава, че на тези хора е забранено да влизат в САЩ, техните активи са блокирани, а на гражданите на САЩ е забранено да работят с тях.

От Северна Македония сред санкционираните е бившият премиер Никола Груевски, осъден за корупция, но получил убежище в Унгария. В списъка е и бившият шеф на контраразузнаването Сашо Миялков, за когото Министерството на финансите казва, че е обвинен в участие в схема за изборни манипулации и незаконно подслушване на политици, съдии и журналисти, съобщиха от БНР.

От Албания санкционираните са бившият депутат Акиф Ракипи и медийния магнат Юли Ндроки, които са обвинени в изнудване.

В списъка е също Светозар Марович, последният президент на Сърбия и Черна гора и заместник-председател на Демократическата партия на социалистите в Черна гора до 2015 година, когато е арестуван по обвинения в корупция, свързани със строителни проекти. Той се признава за виновен, но след това бяга в Сърбия, където живее и в момента. Правителството на Черна гора иска екстрадицията му от Белград от 2019 г.

В списъка са и още Асим Сарайлич, депутат в парламента на Босна и Херцеговина, и бившият главен прокурор на страната Гордана Тадич.

По публикацията работи: Станислава Гавазова

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Редакция Нова Вест

Скорошни постове

  • България

Мика Зайкова: Великденската трапеза за български пенсионер струва между 80 и 174 евро

Икономистът и финансов експерт Мика Зайкова изчисли колко ще струва великденската трапеза на българските пенсионери.…

преди 7 часа
  • България

Мика Зайкова: Великденската трапеза за пенсионер струва между 80 и 174 евро

Икономистът и финансов експерт Мика Зайкова изчисли колко ще струва великденската трапеза на българските пенсионери.…

преди 7 часа
  • България

Летище „Васил Левски“ въвежда дезинфекция на обувките на пътниците заради риска от шап

Летище „Васил Левски“ – София въвежда дезинфекция на обувките на пътниците като превантивна мярка, предприета…

преди 9 часа
  • България

Тир се преобърна в Прохода на Републиката, водачът е в болница

Тежкотоварен камион се преобърна в Прохода на Републиката край село Въглевци в петък по обяд.…

преди 9 часа
  • България

Дъжд, сняг в планините и гръмотевици на изток в прогнозата за 11 април

На 11 април, събота, времето в България ще бъде с значителна облачност и валежи, съобщава…

преди 10 часа
  • България

НИМХ: Дъжд в страната, сняг в планините и гръмотевици на изток за 11 април

На 11 април, събота, времето в България ще бъде предимно облачно и с валежи. Според…

преди 10 часа