Политика

Премиерът: Националната корупция се използва като инструмент от чужди държави

Това каза Кирил Петков на Седмия икономически форум в Делфи

„Националната корупция се използва като инструмент от чужди държави като Русия да влияят на вътрешната стабилност и политика и да създават зависимости. Затова борбата с корупцията е толкова важна“. Това послание отправи министър-председателят Кирил Петков в изказването си в рамките на Седмия икономически форум в Делфи.

Премиерът беше категоричен, че е необходима сериозна дискусия по темата не само на национално, но също така на регионално, европейско и глобално ниво, защото настоящата ситуация с войната в Украйна е показала ясно характера на режима в Русия, от който никой не желае да бъде зависим. 

Министър-председателят даде пример с корупцията в България. Петков посочи, че страната ни е една от най-зависимите от Русия държави в сферата на енергетиката, но същевременно през последните десет години не е направено достатъчно за диверсификацията. Премиерът сравни „Турски поток“ с интерконектора Гърция-България и изтъкна, че докато реализацията на в пъти по-скъпия проект, който не носи реална диверсификация, е вървяла в миналото ускорено, другият проект след близо 10 години все още е незавършен. Министър-председателят увери, че към момента се работи сериозно по интерконектора и той ще бъде готов в средата на настоящата година и страната ни ще има истинска диверсификация, което ще е от полза за целия регион. 

Премиерът Кирил Петков акцентира върху значението на общите усили в борбата с корупцията и нередностите, а също така и в сферата на енергетиката. Трябва да имаме силна и единна позиция, категоричен беше Петков. По думите му прозрачността е сред ключовите принципи в тази посока. Според българския министър-председател би било добре на европейско ниво да има възможност да се разследват не само злоупотреби с евросредства, но също борбата с прането на пари и трансграничната престъпност например. 

В изказването си премиерът Петков изтъкна още, че рискът от нестабилност в Западните Балкани е друг потенциален проводник на руската външна политика. По тази причина са необходими категорични превантивни действия в нашия регион. Време е заедно да покажем, че Балканите са символ на координация, категоричен беше българският министър-председател.

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Снежи Раева

Скорошни постове

  • България

Прокуратурата поиска сваляне на имунитета на депутата Ангел Георгиев

Временно изпълняващият функциите главен прокурор на Република България Ваня Стефанова внесе в 52-рото Народно събрание…

преди 29 секунди
  • България

364 случая на морбили в страната към 8 юни, 300 са при деца

Към 8 юни 2026 г. в страната са регистрирани 364 случая на морбили, сочат данните…

преди 15 минути
  • България

Народни поверия за 11 юни: какво не бива да се прави за дома и реколтата

На 11 юни Православната църква почита паметта на светите апостоли Вартоломей и Варнава, както и…

преди 30 минути
  • България

Предимно слънчево, с краткотрайни валежи в Западна и Централна България

Атмосферното налягане ще бъде близко до средното за месеца и през деня слабо ще се…

преди 3 часа
  • България

Четири американски самолета временно напуснаха летище София

Четири от американските военни самолети, базирани на летище София, временно са отпътували. Очаква се те…

преди 16 часа
  • България

СДВР се самосезира за заплахи срещу пострадали при катастрофата на „Челопешко шосе“

Столичната дирекция на вътрешните работи предприе действия след публично оповестени данни за системен тормоз и…

преди 17 часа