Свят

НАТО: Беларус се готви да позволи на Русия да постави ядрени оръжия

Високопоставен служител на НАТО, пожелал да запази анонимност, коментира ситуацията между Русия и Украйна. По думите му, нито една от двете страни няма превъзходство на другата. 

Войната между Русия и Украйна е навлязла в патова ситуация: „Нито една страна не може да спечели“. Това казва високопоставен служител на НАТО пред NBC, съобщава БГНЕС.

Близо едномесечната руска война в Украйна е на ръба да влезе в безизходица, каза високопоставен служител на разузнаването на НАТО. Украинските сили пречат на Русия да постигне напредък, но руският президент Владимир Путин не показва желание да отстъпи.

„Ако не сме в патова ситуация, бързо се приближаваме до такава“, каза служителят на НАТО, който пожела анонимност, за да коментира ситуацията откровено. „Реалността е, че нито една от страните няма превъзходство над другата”.

Беларус, близък съюзник на Русия, може скоро сама да атакува Украйна. Минск се готви да позволи на Русия да постави ядрени оръжия на беларуска земя, каза служителят. Беларус вече позволи на руските военни да използват територията ѝ, за да нахлуят в Украйна.

Зловещите прогнози идват на фона на срещата на президента на САЩ Джо Байдън и световните лидери на върха на НАТО в четвъртък в Белгия, и други срещи на високо ниво, фокусирани върху войната на Русия в Украйна.

Остава неясно за НАТО дали Путин възнамерява да преследва „максималистка“ стратегия за завземане на цяла или по-голямата част от Украйна, каза служителят, но твърди, че Русия ясно е разширила набора си от цели през последните дни, включително чрез удари по обекти в Западна Украйна, която беше останала почти незасегната от атаки в първите дни на войната.

По публикацията работи: Мариела Анастасова

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Редакция Нова Вест

Скорошни постове

  • България

АПИ въвежда ограничения за тежкотоварния трафик по магистралите заради жегите

От 4 август до 6 август Агенция „Пътна инфраструктура“ въвежда временни ограничения за движението на…

преди 3 часа
  • България

България остава сред страните в ЕС с най-труден достъп до едноседмична почивка

Едноседмичната почивка извън дома остава недостъпна за значителна част от българските домакинства. Данни на Евростат…

преди 3 часа
  • България

Един загинал при челен сблъсък между тир и кола край Добри дял

Днес главният път София – Варна беше затворен след тежък инцидент с един загинал. Пътният…

преди 4 часа
  • България

БАБХ и Митниците иззеха над половин тон млечни продукти и пилешко месо на „Капитан Андреево“

Инспектори от дирекция „Граничен контрол“ към Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ), съвместно със…

преди 4 часа
  • България

Проф. Овчаров откри римски саркофаг в Перперикон

Перперикон продължава да изненадва с нови археологически находки. Екипът на проф. Николай Овчаров е открил…

преди 5 часа
  • България

Макс Баклаян: Цените на имотите може да спаднат с 20-25% до 2030 г.

Пазарът на недвижими имоти е на прага на сериозна промяна. Според финансовия анализатор Макс Баклаян,…

преди 6 часа