Българският екипаж, който е блокиран на нашия кораб Рожен, на пристанище Чорноморск в Украйна има 17 члена екипаж и е изпълнявал работата си да товари зърно от Украйна за друга дестинация, това каза изпълнителеният директор на Параходство „Български морски флот“ Алексанър Калчев за „Нова Варна“.
„Корабът е влязъл в пристанището на 22 февруари преди събитията, които никой не очакваше. Той не може да излезе в момента, защото всички пристанища на Украйна са приведени под най-високо ниво на сигурност, тоест са физически затворени и няма трафик в тях. Отплаването на кораба би представлявало риск, защото териториалните води на Украйна не се контролират от тях, а от Русия. И не е безопасно да се плава“, обясни Калчев.
Български кораб е блокиран в Украйна
„Най-безопасният вариант е екипажът да стои на борда на кораба, тъй като бордът на кораба е територия на държава, която не участва във въпросния конфликт. И двете държави познават международното право и са наясно, че ако засегнат корабът и екипажът, то това ще е агресия срещу флага на този кораб. Насоките и съветите, които ни дават и получаваме от Международния федерация на транспортните работници (ITF), са екипажите да се задържат на борда на кораба, защото това се смята за най-безопасното място. Летищата са неоперативни. Ако стъпят на суша, ще трябва да минат 200 километра, които са с много високо ниво на опасност. Ние сме повдигнали нивото на сигурност, информирали сме малтийската администрация, тъй като корабът е под малтийски флаг, и сме поискали съдействие от тяхна страна и коридор, в който при първи удобен случай корабът да бъде изведен. Към момента на пристанище Чорноморск не са се водили военни действия и е спокойно. За много кратко време са чули изстрели и са се виждали пушеци от Одеса в първия ден на атаката, но от тогава няма нищо“, допълни изпълнителният директор.
„Шансът да се случи нещо, което да ги застраши, е малък. Все пак сме в чужда държава и трябва да се съобразяваме с установения ред там. Всяко едно действие и опит за самоволни начинания, които ние си мислим, че биха били в полза на екипажа, могат да бъдат разчетени по погрешен начин и да са контрапродуктивни и да поставим хората в риск“, заключи Алексанър Калчев в интервю за „Нова Варна“.
Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…
С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…
Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…
Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…
Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…
Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…
Leave a Comment