Лекарствата, токът и консумативите са трите ключове елемента от инфлацията, които касаят лечебните заведения. „Ежедневните“ лекарства, които се отпускат без рецепта в аптеките са повишили цените си с между 15% и 30%
Парите за здравеопазване в Бюджет 2022 са увеличени в с сравнение с миналата година. С около 600 милиона лева повече са предвидените средства. Има около 2,8 милиарда лева, заделени за болничната помощ, което би следвало да позволи увеличението на клиничните пътеки с около 30%. Това заяви здравният експерт и икономист Аркади Шарков.
Той подчерта, че ключовите елементи от инфлацията, които касаят лечебните заведения в България, са цените на тока, консумативите, лекарствата.
„Резултатите от инфлацията в момента ги поемат търговците на едро, аптеките и най-вече гражданите. За някои лекарства цените са се качили между 15 и 30%. Тук не говорим за скъпоструващите лекарства, говорим за „ежедневните“ лекарства без рецепта или тези с рецепта за лечение на бактериални и вирусни инфекции“, уточни Шарков в интервю за Bloomberg TV Bulgaria.
Икономистът подчерта, че цените в здравеопазването изостават с над четири пъти от останалите цени в икономиката. И припомни становище на ЕК, според което българите доплащат най-много за лекарства в сравнение с другите европейци.
По публикацията работи: Мариела Анастасова
Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…
С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…
Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…
Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…
Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…
Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…
Leave a Comment