Членове н Европейския парламент се обявиха против „златни паспорти“, тъй като те са етично, юридически и икономически неприемливи. България, Кипър и Малта имат схеми за „гражданство чрез инвестиции“
Проект на доклад за законодателна инициатива въвежда редица мерки, предназначени за решаване на проблемите, свързани със „схемите за гражданство и пребиваване чрез инвестиции“, включително сериозните рискове за сигурността, които те пораждат, съобщава Нова телевизия.
„Да бъдеш гражданин на ЕС, или да пребиваваш в него, е в основата на това, което Евросъюзът символизира: свобода и права“, заяви докладчикът София ин’т Велд, която отговаря за разглеждането на законодателното предложение.
„Гражданството е право, а не стока, която може да се купува и продава. Правителствата на държавите членки продават това, което не е тяхна собственост, като използват репутацията на ЕС за печалба. Техният циничен бизнес застрашава общата ни сигурност“, каза тя.
България, Кипър и Малта имат схеми за „гражданство чрез инвестиции“ (CBI), а 12 държави членки имат схеми за „пребиваване чрез инвестиции“ (RBI), т.нар. „златни паспорти” или визи. По данни на Европейския парламент, най-малко 130 000 души са се възползвали от схемите за CBI и RBI в ЕС в периода 2011-2019 г.
Евродепутатите твърдят, че посредниците по тези схеми, които са донесли приходи на съответните държави в размер на над 21,8 млрд. евро, не са нито прозрачни, нито отговорни. Те искат да забранят гражданството чрез инвестиции и да наложат „строга и задължителна регулация“ за RBI.
Някои от предлаганите регулации включват строги проверки на миналото (включително на членовете на семейството и на източниците на средства), задължителни проверки в системите на ЕС за правосъдие и вътрешни работи и процедури за проверка в трети държави.
Европарламентът иска също така да въведе задължително докладване от страна на държавите членки, както и изисквания за минимално физическо пребиваване на кандидатите, активно участие, качество, добавена стойност и принос към икономиката, когато става въпрос за техните инвестиции.
Във вторник комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи одобри проектотекста с 61 гласа „за“, 3 „против“ и 5 „въздържал се“.
Членовете на ЕП ще обсъдят и гласуват доклада на следващата пленарна сесия. Ако бъде одобрен, Европейската комисия ще трябва да подготви законодателно предложение или да обоснове решението си да не го прави.
По публикацията работи: Пламена Сутева
Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…
С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…
Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…
Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…
Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…
Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…
Leave a Comment