България

От днес: Променят валидността на зелените сертификати

Валидността на всички издадени европейски зелени сертификати за завършен ваксинационен курс става 270 дни. Правилото влиза в сила от днес, 1-ви февруари, 2022 г.

Промяната се налага заради решение на Европейската комисия от 21 декември 2021 г., с което се прецизират сроковете на валидност на сертификатите и се въвеждат единни правила за държавите от ЕС. Промяната обхваща издадените сертификати за завършен ваксинационен курс както с еднодозовите, така и за двудозовите ваксини, които са одобрени от Европейската агенция по лекарствата (ЕМА).

Издадените до този момент европейски зелени сертификати за завършен ваксинационен курс срещу COVID-19 ще продължат да действат на територията на ЕС с новите срокове, без да се налага тяхното преиздаване. Валидността им ще се следи през създадените за целта мобилни приложения и имплементираните в тях бизнес правила. За България официалният валидатор е COVID CHECK BG.

Европейската комисия прие нови правила и за обозначаването на бустерна доза при ваксинация с еднодозовата ваксина на Janssen. Съгласно новите изисквания бустерната доза ще бъде обозначена като „2/1“ в цифровия сертификат, което налага документите да бъдат преиздадени. До този момент са генерирани близо 22 хил. сертификата за бустерна доза на Janssen. Всички граждани, които са ваксинирани с еднодозовата ваксина и след това са сложили бустерна доза, могат да изтеглят европейския сертификат по новия образец от интернет портала на Националната здравно-информационна система (НЗИС) след 1 февруари 2022 г. Те трябва да въведат ЕГН, номер на лична карта и Националния референтен номер (НРН) на една от поставените дози или номера на предишния сертификат.

До този момент са генерирани общо над 1.970 млн. сертификата за завършен ваксинационен цикъл с разрешените от ЕМА ваксини. От тях близо 1.5 млн. сертификата са за имунизация с двудозова ваксина.

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Мариела Анастасова

Скорошни постове

  • България

Трима загинаха, а четвърти е в критично състояние при катастрофа между Крислово и Динк

Тежък инцидент с фатален край разтърси снощи района между селата Крислово и Динк. Трима млади…

преди 13 часа
  • България

Десетки шофьори санкционирани при акция за пътна безопасност

В рамките на специализирана полицейска операция за подобряване на пътната безопасност органите на реда предприеха…

преди 15 часа
  • България

Министър Катя Ивкова нареди проверка по случая със смъртта на 6-месечно бебе в Търговище

Министърът на здравеопазването Катя Ивкова е разпоредила незабавна и задълбочена проверка по случая с трагичната…

преди 16 часа
  • България

Сняг над 2000 м в планините, спасителите призовават за внимание

Въпреки настъпилия юни, по най-високите върхове над 2000 метра все още има сняг. От Планинската…

преди 17 часа
  • България

Сняг над 2000 метра и повишено внимание в планините през юни

Въпреки че е юни, по най-високите върхове над 2000 метра все още има сняг. От…

преди 17 часа
  • България

Бойко Борисов празнува рожден ден като една от ключовите фигури в българската политика

Днес своя рожден ден отбелязва Бойко Методиев Борисов, една от най-значимите и най-дискутирани политически фигури…

преди 19 часа