Световната здравна организация предупреди, че до момента при никой от вариантите на Covid-19 не се е наблюдавала такава скорост на разпространение на вируса
Към момента вариант Омикрон на коронавируса е открит в 77 държави, заяви на брифинг в Женева генералният директор на Световната здравна организация (СЗО) Тедрос Аданом Гебрейесус.
Вероятно този вариант на коронавируса присъства в по-голямата част от държавите в света, „дори и все още да не е открит“, подчерта Гебрейесус. Омикрон се разпространява със скорост, която досега не сме виждали при никои други варианти, каза той и добави, че вариантът досега е бил подценяван по отношение на опасността, която представлява.
Дори Омикрон да предизвиква по-леко заболяване, големият брой на случаите на заразяване може да доведе до претоварване на неподготвените системи на здравеопазването, констатира генералният директор на СЗО, пише БГНЕС.
Според него, Омикрон не може да бъде спрян само с ваксинация, затова е необходимо да се приложат санитарни мерки, включително носене на маски, дистанция, проветряване на помещения и спазване на лична хигиена.
Гебрейесус обърна внимание и върху продължаващото неравенство в света към достъпа до ваксини. Най-малко 98 държави все още не са постигнали 40% покритие с ваксина срещу коронавирус, а 41 държави все още не са достигнали 10%. Освен това се наблюдава съществено неравенство между отделни групи от населението в една и съща страна.
„Ако успеем да сложим край на неравенството, ще сложим край и на пандемията от COVID-19“, каза генералният директор. „Ако позволим неравенството да продължи, ще продължи и пандемията“, категоричен е той.
В тази връзка СЗО отново разкритикува стратегията на някои държави за поставяне на бустерна доза „на цялото възрастно население“ като отговор на Омикрон. Той подчерта, че засега няма доказателства за ефективността на бустера срещу този вариант на коронавиру. В СЗО смятат, че подсилващите дози биха могли да изиграят важна роля, особено за хората с риск от тежко заболяване. Въпреки това, ако тези ваксини се поставят, когато рискът от заболяване е нисък, животът на хората с висок риск може да бъде застрашен, тъй като те все още чакат първите си дози.
„Приоритет във всяка страна и на глобално ниво трябва да бъде защитата на онези, които са най-малко защитени“, обобщи Гебрейесус.
По публикацията работи: Мариела Анастасова
Президентът Румен Радев отправи остра критика към управляващите, като заяви, че масовите протести срещу въвеждането…
Конституционният съд се произнесе окончателно по един от най-оспорваните казуси в държавата, като остави в…
Мирослава Вълкова, един от инициаторите на ГРАЖДАНСКО ДВИЖЕНИЕ ЗА ПРЕЗИДЕНТСКА РЕПУБЛИКА в откровен разговор за…
След силното послание от „Дамасцена 2025“, движението продължава по пътя към нов модел на управление…
В днешни дни прекарваме голяма част от времето си в закрити пространства – домове, офиси,…
Днес, когато все повече хора осъзнават нуждата от здравословен начин на живот, хранителните добавки се…
Leave a Comment