„Всички са еднакви“, „Няма за кого да гласувам“, „Те ще наредят гласовете както си искат“, „Те тия не стават“. Всеки е чувал подобни реплики, нали? Може и да сте ги използвали. Имам чувството, че сме се предали. Оставили сме се на течението и чакаме да дойде месията. Човекът, „който ще ни оправи“.
„Най-доброто правителство е това, чието присъствие не се усеща. След това, което хората хвалят. После е правителството, от което хората се страхуват. А най-лошото е това, което хората презират и на което не вярват“ – Лаодзъ
Ще ви задам един въпрос. Вие какво правихте последните години, не го усещахте, хвалихте, страхувахте ли се или го презирахте? Ако отговора ви е едно от последните две – какво направихте, за да го промените?
Демокрация идва от гръцката дума „народовластие“. Държавна власт, която произтича чрез консенсус, референдуми или избрани представители.
Избирателната активност в България на 4 април бе 50,61 %, а на 11 юли 42,19%.
В Люксембург – 91,0%, Белгия – 89,4 %, Дания – 85,9 %, Швеция 85,0%.
И четирите държави имат много по-добра здравна и образователна система, вяра в институциите и още, и още. Ще кажете, че избирателната активност не е показател колко добра е една здравна система и ще сте прави. Тя не е показател за здравеопазването, но е показател колко е развито гражданското общество в дадената страна. Колкото по-развито е гражданското общество, толкова по-уредена е и дадената страна.
„Гражданското общество съществува от времето на Перикъл, когато не е имало юридически структури на гражданите и се е развило през различните исторически епохи. През всичките периоди на развитие и упадък се е запазило основното определящо качество на Гражданското общество, а именно да бъде коректив на управляващите.“
Години наред, правителство, след правителство, правеха така, че да ни убедят, че нищо не зависи от нас. Но това не е така. Всичко зависи от нас. Те се самозабравиха, помислиха се за недосегаеми, за нещо повече от народа си. Помислиха си, че са непобедими и всесилни, но те всъщност са слаби и страхливи.
В книгата „Владетелят“ Николо Макиавели пише следното: „От чужда помощ се нуждаят тези, които не могат да излязат срещу неприятеля и са принудени да се скриват зад защитните си стени“.
Е, днес защитните стени са медиите, НСО, прокуратурата и най-новата им защита PR-ите им. Без властта те са никой. Тя е най-голямата им защита и сила. Те се ужасяват при мисълта, че могат да я изгубят.
Шарл Монтескьо: “Всеки народ заслужава съдбата си“.
Години наред те ни гледат, гледаха колко сме безсилни, майки с болни деца протестираха, а те ги обиждаха. Месеци наред хиляди хора протестираха, а те се правеха, че не чуват и не виждат. Ние сме най-бедните, най-болните, най-нещастните, ние сме на дъното на всяка една класация. Преди избори ни убеждават колко щастливи ще сме с тях, но след това ни забравят. Хората са отчаяни, демотивирани, невярващи, но трябва да разберат едно – съдбата им е в техни ръце. От нас зависи как ще живеем, как ще изглежда страната ни. За много хора е трудно да го повярват, но не политиците изграждат една държава, правят го нейните граждани.
България няма да се „оправи“, когато изберем някой нов политик. Ключът към светлото бъдеще е в нас. В книгата „1984“ на Джордж Оруел, неговият главен герой стига до извода, че спасението от Партията ще дойде, когато „пролите“ осъзнаят силата си, когато те се обединят. Така е и днес в България.
Най-лесно се управлява чрез страх. Години наред българският народ бе управляван именно чрез страх. Време е ние да „уплашим“ политиците. Високата избирателна активност ще им покаже, че има будно гражданско общество, на което му пука.
Демокрацията е прекрасно нещо. Живеем във време, в което имаме най-ценното на този свят – свобода. Но демокрацията не е само свободи и права, тя е и задължение. Време е да осъзнаем, че ние имаме задължения в това общество. Едно от тези задължения е да гласуваме и да решим кой или кои ще управляват. Или трябва да осъзнаем, че свободата изисква усилия, или ще продължим да изчезваме.
Тези избори няма да са последните. Ще има и други. Но следващите години, нашето поведение, като общество ще покаже дали ще пребъдем като народ или ще си останем индивидуалисти, които само говорим.
Автор: Стажант Николай Трифонов
Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…
С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…
Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…
Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…
Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…
Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…
Leave a Comment