България

Проф. Петрова: Най-незащитената част от населението трябва да се прибере по къщите

Според директорът на Института по микробиология към БАН проф. Пенка Петрова, възрастните хора са най-уязвими в момента и за тях трябва да бъде въведен локдаун

„Трябва да се предприемат спешни мерки, за да може да издържи здравната система. За съжаление, в момента само 600 000 души са преболедували доказано заразата, а 1,5 млн. са ваксинирани. Т е. имаме две трети от населението, което не е защитено по никакъв начин“, заяви в студиото на „Тази сутрин“ проф. Петрова.

„Може би сега най-адекватен е локдаун за възрастното население, така както е в Русия. Най-незащитената част от населението трябва да се прибере по къщите вкъщи, да не общува, да не се вози в градския транспорт, където най-често се разпространява заболяването. Тотален локдаун на държавата ще бъде катастрофален за много бизнеси, за образованието“, добави тя.

По думите на проф. Петрова четвъртата COVID вълна е най-тежката такава в България. Тя е започнала много по-рано от тази през 2020 г. и за октомври имаме шест пъти повече починали от коронавирус спрямо миналата година.

„Нашите управляващи може би чакаха да се повиши процента на ваксинирано население, но след като се оказа, че това няма да се случи, бе въведен зелен сертификат, навременен или не, той е факт. Ако през юли бяха предупредени всички, нямаше да изпуснем тези благоприятни месеци за ваксиниране“, поясни тя.

Според проф. Петрова всички мерки действат – най-вече дезинфекцията, дистанцията и маските, но извън София трудно можем да видим хора с маски в магазини и заведения.

По думите ѝ политиците в момента правят всички усилия да се харесат на електората си и не смеят да проведат позитивна и активна кампания за ваксиниране.

„Традиционно сме много добри в производството на ваксини като държава, но не можем да се надяваме, че българска ваксина срещу COVID-19 ще има скоро. Тя все още е на ниво научен проект, доразработва се. Тепърва ще бъдат направени експериментите от фаза 1, 2 и 3 и то ако с нас се ангажира голяма международна компания. Нямаме срокове. В момента тече разработката на втория прототип“, обясни тя.

По публикацията работи: Мариела Анастасова

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Редакция Нова Вест

Скорошни постове

  • България

Дунавските общини алармират за риск от масово нашествие на комари след прекратена обществена поръчка

Населението на 35 общини по поречието на Дунав е изправено пред риск от масово нашествие…

преди 11 часа
  • България

Дунавските общини предупреждават за риск от масово нашествие на комари след прекратена поръчка за обработка

Населението на 35 общини по поречието на Дунав е изправено пред риск от масово нашествие…

преди 11 часа
  • България

Двама непълнолетни са задържани за грабеж в „Люлин“

Служители на 9-о РУ в София задържаха двама непълнолетни за грабеж в столицата. Младежите са…

преди 11 часа
  • България

Имейли с искане за 100 000 долара заплашиха частни училища в София и Варна

Вълна от заплашителни имейли е изпратена до няколко частни училища в София и Варна. Според…

преди 12 часа
  • България

Започва забраната за улов в Черно море, Дунав и вътрешните водоеми

Започва традиционната годишна забрана за улов на риба и други водни организми по време на…

преди 12 часа
  • България

Изчезнал турист бе открит в добро състояние край Драгалевския манастир

Мащабната акция по издирване на изчезнал турист на Витоша приключи успешно. Мъжът, чието местоположение беше…

преди 12 часа