Свят

Румъния слага таван на цената на електроенергията и газа

Законът ще влезе в сила от началото на следващия месец и ще важи до 31 март 2022 година

Румънският парламент прие днес законопроект, който предвижда поставяне на таван на цените на електроенергията и природния газ и компенсация на сметките. Мерките ще бъдат в сила след обнародването им от президента на страната Клаус Йоханис, предаде Диджи24.

 Законът ще влезе в сила от 1 ноември 2021 г. до 31 март 2022 г. Така цените на електроенергията ще бъдат ограничени до максимум 1 лея / kWh за електроенергия и до максимум 0,37 леи / kWh за природен газ. Фактурите ще бъдат компенсирани с максимум 0,291 леи / kWh, в случай на електроенергия и с максимум 33% от стойността на компонента на цената на природния газ.

Правителството изчислява, че 6 милиона семейства в Румъния ще се възползват от тези намаления, които ще се появят директно в сметките, без хората да предприемат никакви действия.

Министърът на енергетиката Върджил Попеску заяви, че румънците, които консумират електричество до 350 kWh и газ до 200 кубични метра на месец, ще плащат фактури, сравними с тези от миналата година.

Законът предвижда и компенсации за икономическите оператори. Също така, съгласно нормативния акт, уязвимите потребители имат възможност да отложат плащането на сметките за период от един месец до шест месеца без допълнителни разходи.

Кметствата ще получат за периода от 1 ноември 2021 г. до 31 март 2022 г. субсидия за покриване на увеличението на цената на гигакалории в размер на 50% от разликата между изкупната цена на природния газ и ограничената цена на природния газ. газ от 0,250 леи/kwh.

Превод и редакция: „Нова Вест“, Ралица Димитрова

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Редакция Нова Вест

Скорошни постове

  • България

Три пожарни екипа гасят сухи треви край Боаза, движението е затруднено

Сериозен пожар със сухи треви от двете страни на първокласния път в района на Боаза,…

преди 2 часа
  • България

Пожар на автомобил спря движението на магистрала „Тракия“ към Бургас

Сериозен инцидент на магистрала „Тракия“ днес спря движението в посока Бургас, след като автомобил се…

преди 3 часа
  • България

НИМХ обяви жълт код за опасни горещини в 10 области

Националният институт по метеорология и хидрология (НИМХ) обяви предупредителен код „жълт“ за опасно високи температури…

преди 3 часа
  • България

Слънчево и горещо време с температури до 37 градуса утре

Метеорологичните служби прогнозират за утре преобладаващо слънчево време и значително затопляне. В ниските части на…

преди 4 часа
  • България

НИМХ: Първата половина на август ще е суха и гореща, с кратки бури около 9-10 август

Първата половина на август ще премине при силно засушаване и температури над обичайните за сезона,…

преди 5 часа
  • България

От 1 август влизат в сила нови цени на винетките за леки автомобили

От днес, 1 август 2026 г., влизат в сила нови цени на винетните такси за…

преди 5 часа