Свят

Заради недостиг на газ: Обявяват извънредно положение в Молдова

Правителството на Молдова ще поиска от парламента да бъде одобрено извънредно положение заради недостига на газ в страната. Това обяви премиерът на Молдова Наталия Гаврилица по време на брифинг, предаде ТАСС

„Веднага след този брифинг Комисията за извънредни ситуации ще се събере, за да вземе редица решения. Ще поискаме от парламента и правителството да обявят извънредно положение. Наличните лостове не са достатъчни за преодоляване на кризисната ситуация в енергетиката“, каза Гаврилица.

Тя обясни, че дефицитът на газ, който републиката изпитва през октомври, „е достигнал критично ниво“.

Според нея извънредното положение ще позволи да се заобиколят определени процедури, предвидени в закона, за да се ускори закупуването на газ от алтернативни източници.

Заместник-председателят на молдовския парламент Михаил Попшой каза, че решението за въвеждане на извънредно положение ще бъде взето в петък.

“ Днес правителството ще поиска от парламента да въведе извънредно положение. Парламентът от своя страна ще подкрепят този призив „, – увери Попшой.

Превод и редакция: „Нова Вест“, Ралица Димитрова

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Редакция Нова Вест

Скорошни постове

  • България

В Брюксел обсъдиха разблокиране на 370 млн. евро за България за борба с корупцията

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и министър-председателят на България Румен Радев проведоха…

преди 3 часа
  • България

Шофьор загина след изстрел на ГКПП „Дунав мост“, полицай е ранен

Инцидент на ГКПП „Дунав мост“ завърши със смъртта на 61-годишен шофьор и раняване на полицай…

преди 3 часа
  • България

Седемгодишната Стефани от Ихтиман върна изгубен телефон и получи грамота

Седемгодишната Стефани Тошева от Ихтиман върна изгубен мобилен телефон на собственика му и спечели признанието…

преди 3 часа
  • България

Ормузкият проток и енергийната криза поставят България сред най-уязвимите икономики в ЦИЕ

България, заедно с Румъния и Унгария, е сред държавите в Централна и Източна Европа, които…

преди 3 часа
  • България

Народното събрание прие нов правилник след остри спорове за ограниченията в парламентарната работа

Народното събрание прие нов правилник за своята дейност след остри дебати, които изостриха напрежението между…

преди 4 часа
  • България

Прокуратурата в Кърджали иска разследването на акцията в общината да бъде поето от друга институция

Окръжна прокуратура – Кърджали излезе с официална позиция по повод медийни запитвания за процесуалните действия…

преди 4 часа