Един от най-интересните въпроси, на които астрономите се опитват да отговорят от десетилетия насам е как и кога са се образували първите галактики.
Една от основните хипотези е, че образуването на звездите в ранните галактики е започнало с постоянен темп, постепенно създавайки все по-масивна система.
Друга хипотеза предполага, че тази формация е била по-насилствена, но прекъсната, с интензивни краткотрайни изблици на образуване на звезди, причинени от събития като сливания и повишено натрупване на газ.
Британски и испански астрономи използват данни от телескопа „Хъбъл“, както и от Големия телескоп на Канарските острови (GTC), за да идентифицират най-малките галактики наблизо във вселената в така наречените гранични области.
„Образуването на галактиките може да се сравни с автомобил. Първите галактики може да са имали „дизелов“ звездообразуващ двигател, който бавно, но непрекъснато e добавял нови звезди без много ускорение, като плавно превръща газа в сравнително малки звезди за дълги периоди от време.
Образуването би могло да бъде внезапно, с изблици на образуване на звезди, произвеждащи невероятно големи звезди, които унищожават галактиката и карат да преустанови дейността й временно или дори за постоянно. Всеки сценарий е свързан с различни процеси, като сливането на галактики или влиянието на свръхмасивни черни дупки и зависи от това кога и как са се появили въглеродът или кислородът, които са необходими за възникването на живота“каза ръководителят на изследването Пабло Перес-Гонсалес от Центъра по астробиология в Испания.
„Някои галактики живеят в големи групи, които ние наричаме купове. Те съдържат огромни количества маса под формата на звезди, газ и тъмна материя. Масата им е толкова голяма, че те изкривяват пространството и времето и действат като естествени телескопи. Ние ги наричаме гравитационни лещи, като те ни позволяват да слаби и далечни галактики с повишена яркост и по-висока пространствена разделителна способност“, обяснява друг автор на изследването, професор Крис Конселис от Университета в Манчестър .
Като част от проекта SHARDS (Survey for high-z Red and Dead Sources) астрономите са потърсили близки аналози на първите галактики, образувани във Вселената, за да могат да бъдат проучени по-подробно.
„Наблюденията на GTC SHARDS са предоставили най-дълбоките данни за емисионните линии, получени някога за галактики джуджета, което ни позволява да идентифицираме наскоро стартирали системи за образуване на звезди“, отбелязва Перес-Гонзалес.
Изследването показа, че образуването на галактики е придружено от спиране и изблици на активност, последвано от затишие отново, тоест втората хипотеза най -вероятно е вярна.
Превод и редакция: „Нова Вест“, Ралица Димитрова
Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…
С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…
Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…
Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…
Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…
Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…
Leave a Comment