Целта на проекта е да бъде изследвано човешкото поведение и влиянието на изолацията върху астронавтите
Екип от международни учени започна експеримент за симулиране живота на Марс в израелската пустиня Негев, съобщават от France 24
В мисията ще участват шест „аналогови астронавти“ от Австрия, Германия, Израел, Холандия, Португалия и Испания.
Австрийският космически форум заедно с Израелската космическа агенция са изградили модел на марсианската база в Махтеш Рамон, близо до Мицпе Рамон. Тя представлява кратер с дълбочина 500 метра и ширина около 40 километра. Шестимата „астронавти“ живеят изолирани във виртуалната станция до края на месеца.
„Това е сбъдната мечта“, каза 36 -годишният израелски участник Алон Тенцер пред AFP. „Това е нещо, върху което работим от години.“
„Сплотеността на групата и способността им да работят заедно са от решаващо значение за оцеляването на Марс“, каза Гернот Громер, ръководител на австрийската мисия.
What’s it like to live on Mars? These six scientists are trying to find out by simulating the experience in an Israeli crater pic.twitter.com/u0KJ6fSwL0
— NowThis (@nowthisnews) October 12, 2021
Австрийският космически форум заедно с Израелската космическа агенция са изградили модел на марсианската база в Махтеш Рамон, близо до Мицпе Рамон. Тя представлява кратер с дълбочина 500 метра и ширина около 40 километра. Шестимата „астронавти“ ще живеят в изолираната виртуална станция до края на месеца.
Астронавтът Аника Мехлис пък единствената жена в екипа. Тя сподели, че е изключително щастлива, че е част от проекта.
„Баща ми ме заведе в космическия музей, когато бях малка“, каза тя. „Когато видях, че форумът търси астронавти -аналози, си казах, че трябва да кандидатствам.“
Първоначално експериментът е планиран за октомври 2020 г., но е отложен с една година заради коронавирусната пандемия.
Той е част от изследователска програма на Австрийския космически форум – частна организация, в която работят аерокосмически специалисти. Тя организира дванадесет подобни мисии, като последната беше през 2018 г. в Оман.
За марсианския експеримент в Израел е построен геодезически купол в района на Мицпе Рамон, който симулира пребиваването на астронавти на планетата. Той е снабден със системи за поддържане на живота, както и с научно оборудване, слънчеви панели и антени.
Участниците ще бъдат напълно изолирани от света за три седмици, като през цялото време „аналоговите астронавти“ ще трябва да се движат извън станцията само в скафандри, а за придвижване на дълги разстояния ще използват „ровър“.
По време на експеримента ще бъдат извършени тестове на прототип на безпилотен самолет, който работи без GPS, както и на автоматизирани картографиращи превозни средства с вятърна и слънчева енергия.
Целта на проекта е да бъде изследвано човешкото поведение и влиянието на изолацията върху астронавтите.
Организаторите на мисията твърдят, че пустинната зона близо до Мицпе Рамон е много подобна на повърхността на Марс.
A team scientists have begun simulating what it will be like to live on Marshttps://t.co/eM4XrNxCvm
— Express Technology (@ExpressTechie) October 12, 2021
По публикацията работи: Ралица Димитрова