България

Отчетоха ръст на инфектираните с Covid-19 деца у нас

Ръст на заболелите деца до 19 г. се наблюдава у нас 

Предприели сме стъпки за засилване на контрола по спазване на действащите противоепидемични мерки и ще разчитаме за това и на съдействието на областните управители и общините. Изключително важно е в този момент институциите да действат в синхрон, за да ограничим разпространението на COVID-19. Това заяви заместник-министърът на здравеопазването д-р Александър Златанов на проведена днес видеоконферентна среща със специалисти в областта на епидемиологията и инфекциозните болести.

По време на срещата беше обсъдена актуалната епидемична обстановка в страната, както и предложенията на експертите за промяна на въведените в момента мерки, с оглед поставяне на коронавирусната инфекция под контрол.

Наблюдава се ръст на регистрираните случаи при децата и учениците от 0 до 19 години, както и сред потребителите на услуги в домове за възрастни хора. Като основен проблем специалистите посочиха и високия дял на скритата заболяемост в България. Според тях усилията трябва да бъдат насочени към групите от населението, които са в най-голям риск от заразяване и предаване на вируса.

„Отчитайки ситуацията трябва да предложим конкретни изпълними мерки, които да дадат резултат, но и да не ограничават драстично социално-икиономическия живот. Целта е да контролираме развитието на пандемията така, че да не позволяваме претоварване на здравната система“, категоричен бе зам.-министър Златанов.

Експертите отчитат като основна причина за повишената заболяемост от COVID-19 ниското ваксинационно покритие у нас. Това от своя страна води до увеличение на хоспитализираните пациенти и смъртните случаи.

„Заболяемостта расте в цяла Източна Европа и ние сме част от този общ процес. Въпросът е каква цена ще платим и как да намалим последствията, тъй като България е на едно от последните места по брой имунизации“, отбеляза главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Мариела Анастасова

Скорошни постове

  • България

ЦИК е в пълна готовност за президентския вот през октомври

Централната избирателна комисия е в пълна готовност за президентските избори на 25 октомври. Това заяви…

преди 2 часа
  • България

Първият американски самолет цистерна кацна в авиобаза „Безмер“

Първият американски самолет цистерна вече е на територията на България, след като кацна успешно в…

преди 3 часа
  • България

Дара подкрепи София за домакин на Евровизия 2027

Победителката в тазгодишното издание на „Евровизия“ Дарина Йотова – Дара изрази подкрепа за София като…

преди 3 часа
  • България

КЕВР утвърди цена на природния газ за август с ръст от 4,5% заради нов източник на доставка

Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) утвърди цената на природния газ за август. От…

преди 4 часа
  • България

Прокуратурата задържа 33-годишен мъж за побой над 70-годишен в село Яна

Софийската районна прокуратура привлече към наказателна отговорност 33-годишен мъж за нанасяне на средна телесна повреда…

преди 4 часа
  • България

България още няма официален отговор от Полша за изтребители МиГ-29

България не води преговори с Полша за придобиването на изтребители МиГ-29, тъй като към момента…

преди 4 часа