Няколко варианта могат да улеснят избирателите на избори 2 в 1

Предстоящите избори на 14 ноември може да се окажат истинско предизвикателство за избирателите, което от своя страна ще доведе до много ниска избирателна активност.

Това смятат от Обществения съвет към ЦИК, като предлагат няколко възможни решения:

 Един избирателен списък с две колони за подписи на гласувалите, по един за всеки от изборите;

– Гласуването да става само с една карта, която да зарежда първата бюлетина, с възможност за „Не подкрепям никого” като форма да се гласува само в един от изборите.;

– Автоматично зареждане на втората бюлетина след първия избор прави гласуването по-интуитивно за избирателите,

– Една разписка и за двата избора спестява усилие на избирателите и намалява възможните грешки, важни при контролното преброяване. Ако все пак се реши отпечатване на две отделни разписки, да са с различна дължина, за видимо определяне в коя кутия да се пуснат;

„При последните избори е възможно много да са се отказали да гласуват поради неумение за боравене с машините. Възложено от ЦИК социологическо проучване на причините за неучастие би показало факторите и би насочило усилията на обществото към фокусирани и навременни решения.

За да се гарантира достъп до информация достатъчно време преди деня на изборите, която детайлно онагледява всяка стъпка на избирателя, е необходима незабавна информационна кампания, в медиите и в преки контакти. Основното е избирателят да знае точно какво го очаква в секцията.

Разпространението на видео и друга информация в социалните мрежи е полезно, но аудиторията е възрастово и социално ограничена.

За значителна част от избирателите осигуряване на физически контакт с устройствата за гласуване остава единствената форма, водеща до нужната увереност. Такава информационна кампания може да се съсредоточи на места и време на събиране на граждани с ограничен достъп до електронни услуги – пощенски станции по време на изплащане на пенсии, например.

Възможни са различни решения и е препоръчително решенията да са на база най-малко стъпки и технически пречки за да е облекчен избирателят

За повишаване на доверието в технологиите е важно да се знае какви са резултатите от проверките от предишните избори. Все още няма информация какво се е случило във Велико Търново преди изборите на 4 април, което доведе до спиране на гласуването и спекулации за надеждността на вота. Няма официална информация и от контролното броене на разписките от изборите на 11 юли от над 1300 секции.

Общественият съвет към ЦИК продължава активно да следи работата на ЦИК и другите институции с мандат по организиране и провеждане на изборите, и остава на разположение за сътрудничество за по-добра информираност на гражданите и по-активно участие в изборите“, посочват от Съвета в съобщение.