България

РВД: Военен самолет е спрял ракетите срещу градушките в Пловдивско

Във връзка с постъпили въпроси към Държавно предприятие „Ръководство на въздушното движение“ (ДП РВД) относно ситуация с градушката на 28 август край Пловдив, от ръководството предоставят следната информация:

От 2011 година съществува оперативна процедура за осигуряване на планирани полети от и до летище Пловдив при работа на полигоните за борба с градушките. Тя е разработена вследствие решение от среща между Летище Пловдив, Изпълнителната агенция за борба с градушките, ГД ГВА, ДП РВД и Министерство на отбраната. Съгласно процедурата при работа на полигоните за борба с градушките, приоритет е осигуряването на планираните полетите от и до летище Пловдив. 

След опустошителната градушка в Пловдивско: Унищожена е реколта за милиони (ВИДЕО)

Основната дейност на ДП РВД и ръководителите на полети е осигуряване на безопасно обслужване на въздушното движение спрямо предварително разписан и утвърден летателен план от съответния оператор. Решение за промяна на полета се взема единствено от командира на самолета, съгласувано с неговия оператор.

На 28 август е извършен планиран полет на военно транспортен самолет от летище Рамщайн до летище Пловдив, чиято траектория преминава през активираните към момента полигони 11, 12 и 13 за борба с градушките.

Решение за спиране на полигоните съгласно процедурата се взема от гражданско-военния център за координиране и използване на въздушното пространство в Бояна (ЦКИВП).

В 19.18 ч. е подадено искане за спиране на полигоните към диспечера, за да се осигури безопасното кацане на планирания самолет на летище Пловдив. В 19.35 ч. е получено потвърждение за прекратяване на стрелбата, съответно в 20.00 ч. самолетът е кацнал на летище Пловдив. В 20.11 ч. е дадено разрешение за възстановяване на стрелбата по градоносните облаци. 

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Снежи Раева

Скорошни постове

  • България

ДПС иска документи по PNR-гейта, Демерджиев отхвърли сигналите като безплодни

Депутатът от ДПС Калин Стоянов съобщи, че е подал сигнал до изпълняващия функциите главен прокурор…

преди 5 часа
  • България

Сръбският съд одобри екстрадицията на Стоян Мавродиев, решението няма да се обжалва

Сръбският съд е разрешил екстрадицията на Стоян Мавродиев в България. Решението е взето на закрито…

преди 5 часа
  • България

ВВС транспортираха бебе за лечение в Рим със C-27J Spartan

Военновъздушните сили на България изпълниха три задачи за пациентска евакуация в рамките на три дни,…

преди 6 часа
  • България

Юни 2026 е най-горещият юни в Западна Европа от началото на измерванията

Западна Европа регистрира най-топлия юни от началото на метеорологичните измервания, показва анализ на учени от…

преди 6 часа
  • България

Президентството и културни дейци почетоха Надежда Захариева след кончината ѝ

Българската литературна и културна общност скърби за поетесата, писателка и общественичка Надежда Захариева. След новината…

преди 7 часа
  • България

Атанасова: Между 5 и 8 април бях само в Турция, публикува официален документ

Конституционният съдия Десислава Атанасова публикува официална позиция по повод твърдения за нейни полети до Дубай…

преди 9 часа