Това заяви председателят на парламентарната група „Изправи се БГ! Ние идваме!“ Мая Манолова от парламентарната трибуна днес по време на обсъждане на актуализацията на бюджета на Държавното обществено осигуряване.
С предложението на служебния кабинет за 12,5 % средно увеличение на всички пенсии ще има хора, които ще получат с 10 лв. по-малко. Апелът ни е да подкрепим, като първа стъпка към преизчисляване на пенсиите, предложението на служебния кабинет. След като бъдат актуализирани пенсиите и минималната пенсия достигне 369 лв., добавката от 50 лв. в COVID-криза да бъде включена в бюджета поне до края на тази година, допълни тя.
Предложението на служебния кабинет ще струва 133 млн. лв. месечно или 399 млн. лв. до края на тази година. Нашето предложение е с 21 млн. лв. повече на месец. В края на тази година ще са нужни 462 млн. лв. Парите на българските граждани, внесени през данъци и осигуровки, трябва да отидат при българските граждани, така че 462 млн. лв. за подкрепа на пенсионерите е напълно справедливо, заяви Манолова.
Средносрочната прогноза със сигурност ще струва над 3 млрд. лв. Толкова дадоха ГЕРБ в условията на незаконни договори само на „Автомагистрали“ ЕАД. Това са пари, дадени предварително за проекти, които не могат да бъдат стартирани. След като има 3 млрд. лв. за магистрали без проект, трябва да има и 3 млрд. лв. за българските пенсионери в средносрочна перспектива, каза в заключение тя.
Цинично и нечестно спрямо българските пенсионери е ГЕРБ да се противопоставят на преизчисляването на пенсиите. 13 години не им стигнаха да преизчислят пенсиите, а 60 % от възрастните хора живеят в риск от бедност. Очакването е на прага на три кризи да се обединим поне в подкрепа за най-уязвимите, а вие от ГЕРБ сте най-големият им длъжник, каза Манолова по време на дебата.
Направихте недопустимо и неуместно изказване за бивш социален министър, като твърдите, че преизчисляването на пенсиите ще ощети другите групи, които се нуждаят от социална подкрепа и подпомагане, заяви тя относно изявлението на Деница Сачева от ГЕРБ.
Манолова подчерта, че България е на първо място по публични разходи, като процент от БВП, за полицаи, съд и прокуратурата, но под средните нива на публични разходи за пенсии в Европа. България дава под 8,5 % от БВП за пенсии, а средно в Европейския съюз – 11,6 % от БВП, каза тя.
От 2,092 млн. пенсионери половината – над 1 млн. пенсионери, получават минимална пенсия от 300 лв. Заедно с COVID-добавката от 50 лв., ги прави живеещи в риск от бедност и от социално изключване. Пенсиите, които получават в размер на 350 лв., са под линията на бедност от 369 лв. Като добавим още 230 хил. пенсионери, които живеят и получават пенсии до 350 лв., всичко това очертава една тъжна картина за начина на живот на възрастните хора в България, каза още Манолова.