Офанзивата на талибаните в Кабул – каква част от провинциалните столици са под техен контрол?
„Трудно е да се каже, че цял Афганистан е под контрола на талибаните, но има риск отново страната да се превърне в средище на въоръжени сили като „Ислямска държава“ и „Ал Кайда““, коментира пред bTV журналистът Мохамед Халаф, след като в талибаните поеха контрола над президентския дворец в Кабул след бягството на президента.
Според него може да има и бежанска вълна, но засега Турция е предприела мерки да задържи идващите от Иран, като изгражда голяма ограда по границата.
Също така заплахата е свързана и с тероризма, който може да се възобнови на европейска територия, смята Халаф.
Той предположи и че има някаква договорка между официалната власт в Афганистан и талибаните.
„Нямаше никакъв отпор от властта там, договорено е да се предаде армията пред талибаните според мен. Има индикации, че са получили заповеди това да се случи и това е дошло от правителството. То е получило уверението, че талибаните няма да разрушават всичко“, коментира още журналистът.
Той обрисува и предполагаемото развитие на нещата в Афганистан.
„Талибаните искат да наложат условията си в Афганистан. Те ще определят дневния ред на преговорите“, допълни Халаф.
Според него НАТО и САЩ са избягали, преди да осигурят мирно предаване на властта и да има преговори.
По публикацията работи Снежина Раева
В свят на несигурност и динамични промени гласът на българските учени трябва да бъде чут…
При мащабна акция на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) и Областната дирекция по…
Мащабен пожар избухна днес в индустриалната зона на Пловдив и обхвана автоморга на Околовръстното шосе.…
Заболяемостта от морбили в страната остава тревожна. По данни на Министерството на здравеопазването към 16…
Стачните действия на служителите продължават да блокират работата на германския национален превозвач Lufthansa за пети…
Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) – Шумен започна незабавни проверки на регионалното…
Leave a Comment