За суеверните хора петък 13-ти е особено неприятен ден, в който се случват само лоши неща. За други пък това е просто обикновен ден като всички останали
Запитвали ли сте се обаче откъде са се появили легендите за този ден?
Съществуват редица истории, свързани с този фатален ден. Една от най-старите разказва за Богът на огъня и злото, Бог Логи. Той се появил неканен на пиршество на Боговете и убил Бога на радостта Балдер със стрела от имел. По тази причина земята била белязана завинаги и потънала в мрак.Друга легенда гласи, че точно на Петък 13-ти Ева е изкушила Адам със забранения, пишат от Actualno.
Съвременни истории за тази дата също не липсват. Тя се свързва с деня, в който Магистърът на Ордена на тамплиерите бива арестуван заедно с хиляди рицари по нареждане на папата и френския крал по това време. Те били измъчвани, а накрая обвинени в измяна, ерес и още куп престъпления.
Някои изгорели на кладата, други били убити по-късно. Това се случва на 13.10.1307 година – петък. В друга страна, Древен Рим, магьосниците се събирали и организирали групи от по 12 човек.
Те смятали, че 13-тият е Дявола. Хората, посветили се на нумерологията, смятат 13 за злощастно число, тъй като се нарежда след 12, а 12 са апостолите, месеците в годината, племената на Израел, Боговете на Олимп. В картите Таро 13-тият аркан е този на смъртта.
Той обаче не се свързва с действителна смърт, а с промяна – когато нещо старо си отива от живота на човек, за да направи място на нещо ново.
По публикацията работи: Ралица Димитрова
В 36 варненски имота са установени 104 незаконни сгради — масивни двуетажни къщи, многофамилни кооперации,…
Според Националния институт по метеорология и хидрология днес, 27 май, времето ще бъде предимно слънчево…
От 26 май бедственото положение в област Габрово официално се отменя. Решението е взето след…
След като на 22 май 2026 г. Васил Михайлов, известен в публичното пространство като „прокурорския…
Благоевградският окръжен съд постанови окончателна присъда № 21 от 2026 г. срещу Реджеп Алиев, като…
На 27 май започва изграждането на първия участък от автомагистрала „Русе – Велико Търново“. Проектът…
Leave a Comment