В сезона на летните отпуски и почивки по морето остава един много важен въпрос. Това е за медицинската помощ по морето. Кризата за лекари става все по-осезаема по Черноморието.
Проблемът се забелязва както по Южното, така и по Северното Черноморие. Според д-р Галина Павлова кризата с общопрактикуващите лекари се задълбочава с всяка изминала година, предаде NOVA.
„При старта на реформата общопрактикуващите лекари във Варна бяха 320. Към момента са 280″, посочва д-р Галина Павлова, управител на “ДКЦ 5 – Света Екатерина“ – Варна
„Всяка практика на общопрактикуващ има до 2500 пациента, които може да запише в пациентската си листа. В случай, че запише и един човек отгоре би следвало да наеме допълнително колега, който да работи. И тъй като, ако това са 10, 20, дори 50 души, това не е финансово изгодно, колегите започнаха да отказват т.е. те не записват повече.
Д-р Атанас Стефанов е общопрактикуващ лекар с 15-годишен стаж. Споделя, че натоварването върху него и колегите му е огромно: „До известен период от време поемахме, поемахме. Но има един предел, защото ние също сме хора, като всички останали“.
„Относно медицинските специалисти и охраната по плажовете – наистина специалисти не достигат. По наредбата за водното спасяване и обезопасяване на водните площи стопанинът на плажа е длъжен да осигури достатъчно съоръжения и спасители, така и медицинско обслужване ”, обясни Златка Атанасова – инструктор по първа долекарска помощ в Бургас.
Тя сподели, че плажуващите се обръщат към медици при прорезни рани, ужилване от медуза. Атанасова подчерта, че медицинското обслужване на плажа не се заплаща, но призова туристите да спазват правилата и да се грижат за здравето си.
В изказване пред журналисти лидерът на „Прогресивна България“ Румен Радев заяви, че има голяма вероятност…
С откриването на 52-рия парламент в България политическата сцена навлиза в нова и сложна фаза.…
Бившият служебен премиер и настоящ депутат от „Прогресивна България“ Гълъб Донев коментира основните политически теми…
На 20 януари 2026 г. официално беше открит граничният пункт, който свързва българския Рудозем с…
Боян, който премина през тежко лечение и успешна трансплантация, отново е изправен пред сериозно изпитание.…
Пътната полиция към СДВР санкционира двама млади шофьори за участие в нерегламентирано улично състезание в…
Leave a Comment