Рибари уловиха 50-килограмов сом, като се похвалиха с улова си в социалните мрежи. Те имали намерение да разфасоват рибата, но доброволци от Пловдив събраха пари и я откупиха, след което я пуснаха на свобода в язовир „Пясъчник“.
Огромната риба бързо се превръща в сензация в социалните мрежи. Николай Караколев се свързва с рибарите в опит да спаси сома: „Попитах го каква ще бъде съдбата на рибата. Той каза: „Ще го правим на пържоли и ще го изяждаме тука компанията“. И аз му предложих да назове сума, която, ако е в нашите възможности, да я съберем да откупим рибата“, споделя пред bTV Николай Караколев от риболовно сдружение „Олимпик 2002“.
От риболовно сдружение „Олимпик 2002“ организират кампания за набиране на средства. Откликват хора от цялата страна. Докато чака спасението си, сомът е вързан с въже за сушата във водоема край Белозем.
„Рибата се връзва с въже през устата, като се внимава да не се наранят хрилете. И хубаво е да бъде по-дълго въже, да е на дълбоко, на студена вода. Понеже сега е много топло и бързо умират“, обясни Караколев.
Ентусиастите транспортират сома на 70 километра, пренасят го на ръце и го пускат на свобода в язовир „Пясъчник“.
„Най-трудното при спасяване на сома беше самото транспортиране, тъй като се иска студена вода, за да издържи по-дълго време и кислород, който да го държи жив“, казва Георги Йорданов, който е секр. на риболовно сдружение „Олимпик 2002“.
Спасеният сом е женски, поне 20-годишен, с неизхвърлен хайвер.
Спасителите на огромната риба обясниха, че тя може да бъде хваната отново, а който се пребори с „чудовището“, ще получи и награда. Специална маркировка ще указва, че това е сомът, а членовете на „Олимпик 2002“ призоваха хората да пускат улова си, за да може всички да се радват на рибата.
По публикацията работи: Мариела Анастасова
Четири от американските военни самолети, базирани на летище София, временно са отпътували. Очаква се те…
Столичната дирекция на вътрешните работи предприе действия след публично оповестени данни за системен тормоз и…
Министър-председателят Румен Радев проведе среща с премиера на Република Молдова Александру Мунтяну, на която бяха…
Министерският съвет назначи Борис Михайлов за изпълнителен директор на Националната агенция за приходите (НАП). Решението…
Чешките власти разследват как двамата шофьори, причинили катастрофата на „Челопешко шосе“, са се сдобили със…
Процедурата за избор на нов директор на Националната следствена служба (НСлС) започна без подадени номинации,…
Leave a Comment