Категории Свят

В Дания носенето на маски вече е по желание

В Дания хората ще могат да носят маски вече по желание. Това ще може да стане от 14 юни

Задължителното носене на маски отпада почти напълно, на европейското първенство по футбол ще се допуска повече публика, а работното време на баровете и ресторантите се удължава до полунощ. Планът предвижда от 1 октомври окончателно да отпаднат ограниченията и здравните пропуски „коронапас“, необходими сега за извършване на определени дейности.

Ще можем да вършим всичко, което пропускахме, защото имаме сериозен контрол върху епидемията, подчерта на пресконференция датският министър на здравеопазването Магнус Хойнике.

Считано от 14 юни, с изключение на обществения транспорт, в някои случаи маските вече няма да бъдат задължителни. Задължението за носенето им трябва да отпадне изцяло от 1 септември.

От 11 юни баровете и ресторантите ще затварят в полунощ, а не в 23 ч., както е сега.

Нощните клубове ще могат да отворят отново на 1 септември, но посетителите ще трябва да представят коронапас до 1 октомври.

От тази дата здравният пропуск, който удостоверява отрицателен тест или придобит имунитет, ще отпадне. След 1 август той вече няма да се изисква в музеите, киносалоните и театрите, а в баровете и ресторантите – от 1 септември.
Увеличава се и разрешеният брой публика на масови прояви – до 10 000 души на състезания и изложби.

Разпоредбите предвиждат също разрешение за до 25 000 зрители на четирите мача от Евро-2020, които ще се играят в Копенхаген, при максимум 16 000 досега.

Поради липса на време тази мярка няма да може да бъде приложена за първия двубой Дания-Финландия, който е в събота, предупреди обаче европейската футболна асоциация УЕФА.

Сравнително пощадено от пандемията, скандинавското кралство в момента има само 122 хоспитализирани пациенти с коронавирус – най-малкият брой от октомври.
Една четвърт от 5,8-милионното население на Дания са напълно ваксинирани, а 42,7 процента са получили първа доза ваксина.

По публикацията работи: Ралица Димитрова

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Редакция Нова Вест

Скорошни постове

  • България

79-годишен мъж загина при пожар в къща в Чешнегирово

79-годишен мъж загина при пожар в садовското село Чешнегирово. Сигналът за горяща къща е подаден…

преди 12 часа
  • България

26 шофьори с алкохол и 9 с наркотици при полицейска операция по пътищата

Специализирана полицейска операция установи сериозни нарушения по Закона за движението по пътищата. Проверявани бяха водачи,…

преди 13 часа
  • България

Предимно слънчево време утре, слаби валежи само в Югозападна България

Утре в България ще преобладава слънчево време. Само в крайните югозападни райони са възможни слаби…

преди 13 часа
  • България

Благодатният огън пристигна в България от Йерусалим

След дългоочаквано пътуване Благодатният огън от Йерусалим пристигна в България. Свещеният пламък, символ на надежда…

преди 16 часа
  • България

Слънце в началото на седмицата, повече облаци и дъжд към средата

Първите дни от новата седмица ще донесат слънчеви моменти, но небето няма да остане напълно…

преди 16 часа
  • България

Великден напомня за вярата, надеждата и обновлението

Днес най-светлият християнски празник Великден напомня за вярата, надеждата и силата на обновлението. По случай…

преди 19 часа