Здраве

Защо все още не е създадена ваксина срещи СПИН?

Години наред продължава битката с коварното заболяване. Категоричен лек обаче все още няма

За 40 години синдромът на придобитата имунна недостатъчност е причинил смъртта на 33 милиона души по света, пише Deutsche Welle, цитирани от „Дарик“. Защо е толкова трудно да бъде създадена ваксина срещу ХИВ-вируса, причиняващ заболяването?

Преди 40 години, на пети юни 1981-а година, американският Център за контрол на заболяванията регистрира новата болест СПИН (синдром на придобитата имунна недостатъчност). Това е последният стадий на инфекцията, причинена от вируса ХИВ, който поразява клетките на имунната система. Този вирус вече е причинил смъртта на 33 милиона души. По данни на Световната здравна организация (СЗО), в края на 2019-а година в света е имало 38 милиона души, страдащи от заболяването.

Както е известно, този вирус се предава при незащитен полов акт, при преливане на заразена кръв, използване на заразени игли, както и от майката на детето. И макар заболяването да е установено преди цели 40 години, ваксина срещу вируса ХИВ няма и до ден-днешен. Защо?

Отговорът на този въпрос не е труден: вирусът на човешката имунна недостатъчност е като хамелеон: постоянно се променя, мутира, което обезсмисля всички опити на учените да създадат ваксина срещу него.

Как изглежда вирусът?

Повърхността на този вирус има сложна триизмерна структура, половината е покрита със захарна обвивка – гликолизирана е, ако трябва да използваме научния термин. И именно тези гликолизирани части от повърхността блокират действието на ваксината.

Ако ХИВ-вирусът не се различаваше от останалите вируси, това би било голямо облекчение за изследователите, работещи по създаването на ваксина. Но вирусът на човешката имунна недостатъчност постоянно и много бързо променя обвивката си. За да успее да го победи, имунната система трябва да може да го разпознае, но бързите му мутации водят до там, че той не бива разпознат като опасен.

ХИВ-вирусът е от групата на ретровирусите. Те имат способността да запазват своя ДНК-геном в клетката на човека. Учените от години се опитват да разберат как се размножават ретровирусите, за да разработят стратегия за борба с тях, но до момента без резултат.

Какви ваксини се разработват срещу СПИН?

Най-големите надежди досега са били свързвани с ваксината HVTN 7026, разработена в Южна Африка през 2016-а година. За целта на участвалите в тестовете 5407 души били инжектирани две дози с два вида серум в очакване шансовете за имунната система да се удвоят, но това така и не става.

Основа за южноафриканската ваксина става друга, разработена в Тайланд – RV 144. Нейната ефективност не била особено висока – 31 процента, а и тя била в състояние да осигури защита само за няколко месеца, поради което тестванията ѝ са прекратени от февруари 2020-а година.

От края на 2019-а година в САЩ се правят тестове на ваксината MOSAICO, която също включва комбинирането на два серума. Тя била изпробвана на маймуни с много добър резултат, в момента в нейното тестване участват 3800 души.

Третата ваксина, която се разработва, е наречена IMBOKODO. В нейното тестване участват 2600 души от различни африкански страни. Ефективността ѝ е 67 процента, а изпитанията ще приключат през 2022-а.

Лечение с антивирусни медикаменти

Така или иначе нито една от ваксините не е в състояние да даде 100-процентова защита от СПИН. Но и защита между 60 и 70 би могла да се сметне за успех, според учените. Дотогава СПИН може да бъде лекуван само с антивирусни препарати.

По публикацията работи Снежина Раева

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Редакция Нова Вест

Скорошни постове

  • Спонсорирани

Съвети от Руал Травел при планиране на перфектната екскурзия до Япония

Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…

преди 3 месеца
  • Спонсорирани

Прогнози за интериорния дизайн през 2025 г.: какво да очакваме?

С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…

преди 4 месеца
  • Спонсорирани

Какви документи са необходими за данъчна оценка на имот?

Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…

преди 4 месеца
  • Спонсорирани

Пантофи за детска градина, които всяко дете ще хареса: най-добрите модели

Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…

преди 5 месеца
  • Любопитно

Съвсем малка е вероятността да бъде открит живот в Млечния път

Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…

преди 5 месеца
  • Любопитно

Как слънчевата радиация влияе на Земята?

Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…

преди 5 месеца