Многонационален екип от учени откриха опасно количество живак в най-дълбоките окопи на Тихия океан. Нивата надвишават значително стойностите, регистрирани някога в отдалечени морски райони
Проучването е направено от учени от Дания, Канада, Германия и Япония. Изследването отчита първите по рода си директни измервания на отлаганията на живак в някои отнай-дълбоките океански падини в Тихия океан и то се оказа неочаквано високо.
Живакът е токсичен елемент, който съществува естествено, но и се освобождава от човешка дейност като минното дело или използване на изкопаеми горива.
„Лошата новина е, че тези високи нива на живак може да означават общо увеличение в антропогенните емисии на метал океаните. Но добрата новина е, че океанските падини действат като постоянно утаителна яма и затова можем да очакваме живакът, който се озове там, да бъде погребан в продължение на много милиони години“-обясни ръководителят на изследването
„Но дори докато живакът се отстранява от биосферата, остава доста тревожно колко живак е попаднал в океанските окопи. Това може да е индикатор за цялостното здраве на нашите океани – допълни още той.
Изненадващото откритие показва също колко малко е известно за световния цикъл на живака, за темпа, с който се пренася от сушата в океаните, пишат още от Science Daily.
Превод: Редакция „Нова Вест“, Ралица Димитрова
Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…
С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…
Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…
Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…
Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…
Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…
Leave a Comment