Свят

Беларус отнесе тежки санкции от Европа: Спират полетите (ВИДЕО)

Европа наложи тежки санкции на Беларус, заради принудително сваления самолет, с който е летял журналистът Роман Протасевич.

На среднощно заседание лидерите забраниха достъп до въздушното пространство на Общността на Беларуските авиолинии, след като Минск отклони пътнически самолет, за да бъде арестуван журналист-дисидент.

Европейските авиокомпании няма да летят над Беларус, стана ясно още след срещата в Брюксел, на която са държавните и правителствени ръководители на страните-членки.

Те призоваха за незабавното освобождаване на 26-годишният журналист Роман Протасевич и поискаха разследване от Международната организация за гражданска авиация.

„Това е заплаха срещу сигурността на гражданската авиация. Това е заплаха срещу международната сигурност. Затова с голяма решимост, 27-те държавни и правителствени ръководители се съгласиха да заклеймят случилото се и да поискат незабавното освобождаване на Роман Протасевич и приятелката му София Сапега“, заяви Шарл Мишел, цитиран от NOVA.

„Беларус използва контрола върху въздушното си пространство за да извърши акт на държавно отвличане, затова безопасността и сигурността на полетите през беларуското въздушно пространство не може да бъде гарантирана. Европейският съюз ще приеме мерки да забрани прелитането през европейското въздушно пространство и ще забрани достъп до европейски летища на беларуски самолети“, каза Урсула фон дер Лайен.

По публикацията работи: Мариела Анастасова

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Редакция Нова Вест

Скорошни постове

  • България

Министър Христанов: Две огнища на антракс у нас и мрежа от незаконна търговия с месо

Антраксът е изключително опасна болест, която изисква незабавна реакция и строг контрол. В България са…

преди 8 минути
  • България

В Стара Загора обраха 20-годишен за 80–85 евро

На 22 април 2026 г. в 18:44 ч. в Първо РУ – Стара Загора е…

преди 23 минути
  • България

Старите асансьори ще се ремонтират или подменят при санирането на блоковете

С втората национална програма за енергийна ефективност държавата планира при санирането на многофамилни сгради да…

преди 38 минути
  • България

РЗИ: Водата в Габровци е негодна за пиене заради ентерококи

Великотърновското село Габровци е изправено пред проблем с питейната вода. При рутинна проверка инспектори от…

преди 53 минути
  • България

Син задържан за 24 часа след побой над баща си в Павликени

Служители на полицейското управление в Павликени задържаха 32-годишен мъж, нанесъл побой на 62-годишния си баща,…

преди един час
  • България

Казанлък осигурява еко продукция за близо 2600 деца чрез общински оранжерии

Община Казанлък се превърна в първата администрация в страната, която официално се регистрира като земеделски…

преди един час