Свят

Владимир Путин: Днес в Русия е свещен ден, а писмеността е дошла при нас именно от македонските земи

Президентът на Русия отправи поздрав към Северна Македония по случай Деня на славянската писменост

Посланието гласи: „Днес в Русия е свещен ден, Денят на славянската писменост, а писмеността е дошла при нас именно от македонските земи. Честитим на братския македонски народ Деня на светите Кирил и Методий, който се чества като национален празник“.

Това написаха като поздрав в „Туитър“ към Северна Македония от руското посолство в Скопие, като се твърди, че думите са лично на руския президент Владимир Путин.

Публикацията в социалната мрежа предизвика полюсни реакции – от благодарност към „братския руски народ“, през нападки към Москва до обидни коментари за българите.

„Ето това в една от най-позорните Ви фалшификации. И най-жалката. Писмеността и православието са пренесени в днешна Русия от България. И това е факт. „Македонската“ азбука е създадена заедно с македонската нация в Москва през 1945-та година. А лъжите са истински позор. Засрамете се“, написа Джамбазки в отговор на публикацията на руското посолство в Северна Македония.

 

През 2017 година руският президент зае същата позиция. По време на срещата си с тогавашния македонски президент Георги Иванов в Москва, Путин заяви, че славянската писменост идва в Русия от македонската земя.

На страницата на руските дипломати в „Туитър“ последва и втора публикация: „Невъзможно е да се оцени значението на Светите Кирил и Методий за развитието на славянските езици, включително руския и македонския. Трудно е да си представим много от най-големите богатства на световната литература без писмеността, която ползваме, благодарение на солунските братя, се казва в втора публикация на руското посолство в РС Македония“.

По публикацията работи: Ралица Димитрова

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Редакция Нова Вест

Скорошни постове

  • България

Слънчево време днес, с краткотрайни превалявания в Рило-Родопския масив

Днес времето в страната ще бъде предимно слънчево, съобщават от Националния институт по метеорология и…

преди 55 минути
  • България

20-годишен е задържан за убийството на 16-годишно момиче в Благоевград

Окръжна прокуратура – Благоевград е започнала разследване по случая с починало 16-годишно момиче в благоевградския…

преди 15 часа
  • България

Шофьор прегази легнал на пътя мъж в Монтана, образувано е досъдебно производство

49-годишен мъж от село Василовци, община Брусарци, загина в Монтана, след като беше прегазен, докато…

преди 15 часа
  • България

Жена загина при сблъсък с камион край Благоевград

Жена загина при тежка катастрофа край Благоевград, след като автомобилът, в който е пътувала, се…

преди 16 часа
  • България

Двама задържани след фатално падане на младежи от блок в Благоевград

Благоевград обяви ден на траур след тежката трагедия в квартал „Струмско“. Непълнолетно момиче е открито…

преди 16 часа
  • България

DARA с „Bangaranga“ остава №1 в България и сред водещите в Европа

Българската изпълнителка DARA постигна голям международен успех, след като спечели конкурса „Евровизия“ във Виена с…

преди 17 часа