Почина академик Академик Димитър Клисурски. Ученият си отиде от този свят на 87 години. Роден е в село Гложене, Ловешко. Това съобщават от БАН.
Академик Димитър Клисурски е роден на 16.12.1933 г. в с. Гложене, Ловешка област. През 1957 г. завършва Висшия химико-технологически институт в София, специалност „Технология на неорганичните вещества“. След дипломирането си работи в продължение на 2 години и 5 месеца като началник отдел в ЦХЛ на Химкомбинат – Димитровград.
През октомври 1959 г. започва научната му дейност в Института по обща и неорганична химия – БАН, където преминава целия му трудов стаж. През 1968 г. защитава докторска дисертация, през 1981 г. е избран за „Доктор на химическите науки“, през 1970 г- – за „Старши научен сътрудник II ст.“, а през 1981 г. – за „Професор“. През 2004 г. е избран за член-кореспондент на БАН, а през 2008 г. – за академик. Бил е на специализация в Чехия, Канада и Испания в областта на физикохимията – главно в направление адсорбция и катализ.
Научните интереси на акад. Клисурски са в областта на неорганичната химия, хетерогенния катализ, материалознанието и екологията. Има голям брой научни публикации – 250, от които 172 в чужбина – в реномирани научни списания с импакт фактор и в сборници от конгреси и просидинги. Акад. Клисурски е публикувал 1 книга с монографичен характер, както и 3 обемисти обзорни статии в чужди списания, които също имат монографичен характер. В България е публикувал 4 учебни помагала и книги. Той има и много научно-популярни статии, както и публикации, посветени на учени от страната, на международни научни прояви, на проблемите с образованието и науката.
Широк е и спектърът на неговите разработки с научно-приложен характер. Част от фундаменталните и приложни разработки на акад. Клисурски са защитени с авторски свидетелства и патенти – 28 в България и 9 – в САЩ, Русия и ЕС. Върху трудовете на акад. Клисурски са забелязани над 3000 цитата. Многобройни и ползотворни са сътрудничествата на акад. Клисурски както с чуждестранни университети в Италия, Испания, Франция, Германия, Чехия, Гърция, Португалия, Канада, Австрия и др., така и с научни групи в България: Институт по катализ – БАН, Софийски университет, Пловдивски университет, ХТМУ – София и др.
Дългогодишна е преподавателската дейност на акад. Клисурски. Той е чел лекционни курсове в Софийския университет, Университета „Лейкхед“ – Канада, Руския университет, университета в Бохум – Германия и др.
Акад. Клисурски отделяше много време и на научно-административна дейност. В продължение на 20 години той беше успешен заместник-директор на Института по обща и неорганична химия – БАН, ръководител на Лаборатория в същия институт, участник в редица научни съвети и експертни комисии, дългогодишен научен секретар на Специализирания научен съвет по неорганична и аналитична химия към ВАК.
За цялостната си научна дейност акад. Клисурски е награждаван многократно с престижни научни награди и отличия: Орден „Св. Св. Кирил и Методий“, медал „Н. С. Курнаков“, златна значка „Проф. Ас. Златаров“, почетен изобретател (двукратно), златен медал от Международния Пловдивски панаир, удостояването му с вписване в „Златната книга на българските откриватели и изобретатели“ за 2007 г. за практическите му разработки, Лауреат на Международната награда „Хуаризми“, спонсорирана от ООН и ЮНЕСКО за високи постижения от фундаментален характер (2006 г.) и др.
С кончината на акад. Димитър Клисурски Българската академия на науките и българската наука губят един голям и достоен учен, издигнал авторитета на БАН у нас и в чужбина, човек със широка култура и ерудиция, прекрасен педогог и обичан учител, оставил след себе си достойни наследници.
Поклон пред светлата му памет!
Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…
С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…
Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…
Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…
Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…
Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…
Leave a Comment