Свят

Гърция е в очакване на първите си чуждестранни туристи

Гърция очаква да посрещне първите си чуждестранни туристи. Страната ще  отвори границите си на 14 май 

122 полета до дестинации в Гърция е планирал за първите 15 дни след отварянето на гръцкия туризъм най-големият европейски туроператор TUI, съобщава „Катимерини“.

Представители на TUI регистрират задоволително търсене на пътувания до Гърция. Несигурността обаче остава, доколкото все още е неизвестно колко от тези резервации ще се превърнат в действителни полети, пише вестникът.

Гръцкото правителство засега слага „спирачка“ на възможността за привилегии за гражданите си, които са се ваксинирали срещу коронавирус, съобщава още „Катимерини“.

Това „няма смисъл, освен ако бъде отворена (платформата) за всички възрастови групи“, е заявила говорителката на правителството Аристотелия Пелони по повод доклад, внесен от министъра на икономиката Адонис Георгиадис, предаде БТА.

„Типос Тесалоникис“ пише, че вече е започнала дискусия за възможността за ваксиниране на учениците, след като гръцкият министър на здравеопазването Василис Кикилиас обяви, че следващата учебна година ще започне с ваксинация на учениците. Засега учените са предпазливи по темата за ваксинирането на лица под 18 години, но въпросът е вече отворен сред международната научна общност.

Икономическото издание „Нафтемборики“ пише, че гръцката икономика е отчела обнадеждаващи резултати в края на първото тримесечие на годината, с което е засилила очакванията, че възстановяването й вече е започнало. През март се е увеличил гръцкият износ, показват официалните статистически данни.

Същевременно обаче е нараснал и търговският дефицит заради по-големия ръст на вноса в абсолютна стойност. През март общият обем на гръцкия внос е достигнал до 5428 млн. евро или с 31,6 процента повече от март миналата година.

Износът е бил 3338 млн., като отбелязва растеж от 34,6 процента. Дефицитът е бил 2090 млн. евро – с 27,1 процента по-висок от миналия март. През март е отчетено и нарастване с 5,5 процента на индекса на промишленото производство.

По публикацията работи: Ралица Димитрова

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Редакция Нова Вест

Скорошни постове

  • България

Жена загина при удар в крайпътно дърво между Дулово и Исперих

Днес около 13:00 часа стана тежък пътен инцидент, при който загина 55-годишна жена. Трагедията е…

преди 3 часа
  • България

Европейската прокуратура порица Теодора Георгиева за три дисциплинарни нарушения

Колегията на Европейската прокуратура (ЕППО) приключи дисциплинарното производство срещу българския представител Теодора Георгиева и наложи…

преди 3 часа
  • България

Бюджет 2026 мина на първо четене на фона на критики за дефицита

Народното събрание направи първа стъпка към приемането на държавния бюджет за 2026 г., като одобри…

преди 5 часа
  • България

Полицията се оттегля от района на „Петрохан“, разследването за смъртта на шестима души продължава

Във връзка с досъдебното производство за смъртта на шестима души в района на хижа „Петрохан“…

преди 6 часа
  • България

ГДБОП разкри схема за източване на над 260 000 лева от еврофондове в Якоруда

ГДБОП разкри схема за незаконно усвояване на европейски средства в Якоруда. Разследването е под надзора…

преди 7 часа
  • България

Даниел Бузов: Случаят „Петрохан“ е планирана екзекуция на шестима души

По сагата „Петрохан“ се появиха нови твърдения. Според Даниел Бузов, собственик на медията „Бул Нюз“,…

преди 8 часа