Любопитно

Защо първото боядисано яйце за Великден е червено(ВИДЕО)

Всеки знае, че първото боядисано яйце за Великден трябва да е в червен цвят.  Легендата разказва, че първото яйце е почервеняло в ръцете на Мария Магдалена – една от ученичките на Исус Христос. Векове по-късно друга Мария Магдалина възражда вярата на стотици из Балканите. В края на живота си идва и в България.

Христос Воскресе! Думи, произнесени за пръв път преди хиляди години от една жена, станала свидетел на чудо. „Благословен е бил тоя, който е видял първо разпятието и след това е станал свидетел и на възкресението”, обясни историкът доц. д-р Тодор Чобанов, предаде NOVA.

В своята печал Мария Магдалена – единствената жена ученичка на Исус Христос, отивала до гроба му, за да се поклони. Когато стигнала до пещерата, камъкът при входа й бил отместен. А тялото на Исус, което тя с очите си видяла безжизнено в петък, го нямало.

„Тя вижда отворената гробница. Тя не знае какво става и отива да извика другите ученици, съобщава този факт – Исус го няма вътре. Когато го виждат вече, когато той се появява в своята нетленност и вечност и им съобщава за своето възкресение, тогава вече наистина имаме кулминацията. Те са станали свидетели на най-святото чудо в нашата вяра – Възкресението”, каза доц. Чобанов.

Вестта за възкресението се носи с вятъра. Учениците на Христос тръгват по цял свят, за да разкажат какво са видели с очите си. Мълвата стига и до императорските порти.

„Когато Мария Магдалена, според легендата отива в Рим, където съобщава за това изключително събитие, за огромното чудо на Възкресението, тя има задачата да обясни по някакъв начин на коравия езичник Тиберий какво се е случило. И всъщност тя му обяснява като му показва едно яйце и му казва „Ето, тъй както от това яйце се ражда новият живот, така възкръсна нашият Бог Исус Христос от кръста и от своята гробница”. И Тиберий разбира се не може да разбере. Възкресението е немислимо. Той казва „Ако това беше вярно, това яйце, което ми показваш, мигом щеше да стане червено”. И чудото, разбира се, се случва – яйцето става червено”, разказва доц. Чобанов.

Така тръгва една вековна традиция. На Велики четвъртък хиляди поколения боядисват яйца в цвета на кръвта, пролята в името на спасението. Според легенди, които не са по канон, Мария Магдалена пристигнала пред императорските порти с яйце, защото нямала друго. Има разкази, според които тя е била заможна в миналото, но в името на предаността си към Исус се отказала от всичко. Дали е било така, не се знае. Но фактите са, че тя е била сред най-близките хора край Христос. Тя е втората по значимост женска фигура в евангелието след Богородица и поради тази причина се радва на огромна почит и уважение. А също и на любопитство…

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Редакция Нова Вест

Скорошни постове

  • България

Условията в планините се влошават, очакват се дъждове и гръмотевици

Към момента условията за туризъм в планините са подходящи за преходи, но през следващите часове…

преди 7 минути
  • България

Столична община търси обществено решение за фигурите от Паметника на Съветската армия

Бъдещето на Княжеската градина и статутът на демонтираните фигури от Паметника на Съветската армия предизвикаха…

преди 22 минути
  • България

Dara се класира за финала на Евровизия след силно представяне на полуфинала

Българската изпълнителка Dara се класира за големия финал на „Евровизия“ след силно представяне на снощния…

преди 37 минути
  • България

НИМХ: Очакват се валежи и захлаждане за абитуриентските балове

Абитуриентските балове у нас тази година вероятно ще преминат при променливо време. Според актуалната прогноза…

преди 52 минути
  • България

Слънчево утро, следобедни гръмотевици и температури до 24° днес

Днес времето ще започне с предимно слънчеви часове преди обяд. Следобед над Западна и Централна…

преди 3 часа
  • България

Мъж остава под домашен арест за участие в масово сбиване в Габрово

Районният съд в Габрово наложи мярка за неотклонение „домашен арест“ на мъж с инициали К.М.,…

преди 15 часа