Ето кои болести можем да наследим от родители си

244

Има редица заболявания, които се предават от родителите на децата. Генетичното предразположение към някои заболявания, обаче, не означава, че непременно ще се разболеете. 

Националното общество на генетичните консултанти заявява, че много здравословни проблеми ни се предават с гени от нашите родители.

Ето защо е полезно да знаете дали някои заболявания са често срещани сред членовете на семейството, които са свързани по кръвен път. Това Ви позволява да предприемете своевременно мерки, които увеличават шансовете все още да не се сблъсквате с болестта.

В крайна сметка само склонността към заболяването е наследствена и въпреки че влиянието на наследствеността е значително, то не е категорично – в допълнение към фамилната анамнеза, вероятността от заболяване се влияе от начина на живот и от навика да се грижите за себе си.

Ето какви здравословни проблеми е възможно да ни предадат родителите:

  • Сърдечни заболявания

Всички знаем, че здравословният начин на живот намалява риска от сърдечни заболявания и е важно да поддържаме здравословно тегло, да избягваме нездравословна храна и да спортуваме много, за да се предпазим от инфаркт.

Но според The ​​New England Journal of Medicine е особено важно да се следват тези насоки за хора с наследствена склонност към сърдечни заболявания. Също така, учените казват, че тези, които имат родители или други роднини със сърдечни заболявания, трябва да се консултират с лекар относно възможни методи за профилактика. Например под формата на прием на статини.

  • Полипи на дебелото черво

Знанието дали някой от семейството е имал аденоматозни полипи е много полезно. Тези чревни маси често се наследяват, а заедно с тях и предразположение към колоректален рак.

Полипите могат да се появят в дебелото черво още при юноши и да станат ракови на около 45-годишна възраст. Ако имате фамилна анамнеза за рак на червата, трябва да направите колоноскопия преди тази възраст.

  • Целиаклия

Хората, които имат роднина от първа степен със заболяването (родител, брат или сестра), имат повишен риск да се разболеят също. Учените са открили гени, свързани с целиаклия, така че родителите могат да предадат този здравен проблем и на нас.

  • Висок холестерол

Опасно високите нива на LDL или „лош холестерол“ също са един от наследствените здравословни проблеми.

Факторът на такава фамилна хиперхолестеролемия увеличава податливостта към съдови патологии, включително инфаркти и инсулт, с 20 пъти, дори през младите години от живота.

В същото време ранното лечение и профилактика могат да намалят този риск с 80 процента.

  • Депресия

Въпреки че генетичните корени на психичните патологии все още са загадка за учените, склонността към мрачен мироглед и депресия наистина е нещо, което можем да получим като „подарък“ от родителите си.

Имайки предвид това, трябва да се свържете със специалистите за възможно възникване на проблеми

Източник: Blitz

По публикацията работи: Мариела Анастасова