В Румъния нова мутация на британския щам беше изолирана тази седмица. Вариантът не се разпространява лесно, но ефективността на ваксините срещу него е по-слаба, предупреждават експертите. Правителството в северната ни съседка удължи състоянието на тревога с още 30 дни, считано от 13-и април.
На фона на рекорден брой пациенти с COVID-19 в тежко състояние и почти пълни интензивни отделения, специалисти от университета „Стефан Велики“ в румънския град Сучава откриха нов вариант на инфекцията. Той включва характеристиките на британския щам и на мутацията E484K, която според някои проучвания, може да намали ефективността на ваксините. За щастие, до момента отвъд Дунава е регистриран само един такъв случай. Пробата е взета от пациент в Спешно отделение на окръжна болница, който не е посещавал Великобритания в близко време, предаде NOVA.
Междувременно, изследване на Националния институт по алергии и инфекциозни болести в САЩ потвърди, че активирането на клетъчния имунитет, на който се основава румънската ваксина срещу коронавирус, е най-ефективно в борбата с вируса. Този вид имунитет може да продължи до 17 години, твърди професор доктор Вирджил Паунеску, заместник председател на Академията за медицински науки и създател на румънската ваксина.
Препаратът е разработен в Тимишоара от екипа на проф. Паунеску и вече е преминал първата фаза на изпитвания върху плъхове. Предстои втора фаза – върху хора. В северната ни съседка се очаква да бъде открита и фабрика за производство на ваксини. Европейската банка за инвестиции вече изрази готовност да я финансира.
Според прогнозата на НИМХ днес, 11 юли, събота, ще бъде слънчево, а след обяд –…
Икономическата полиция към ОДМВР-Кърджали извършва проверка на обществена поръчка с пет позиции на обща стойност…
Правителството реши авиобазите „Враждебна“ и „Безмер“ да бъдат ремонтирани и модернизирани с финансиране по Програмата…
Движението при км 311 на автомагистрала „Тракия“ е временно затворено в двете посоки заради тежък…
Минути преди 12:00 часа в дежурната част на ОДМВР – Шумен е получен сигнал за…
Към момента няма данни гореща вълна от мащаба на тази, която засегна части от Западна…
Leave a Comment