Свят

Ефективността на Оксфордската ваксина се оказа 76 %

Фармацевтичната компания AstraZeneka обяви, че ваксината има 76% ефективност срещу Covid 19

Това показаха данни от ново американско проучване на ваксината, съобщава Reuters.

Междинните данни от по-ранно проучване, публикувано в понеделник, са показали че степента на ефикасност на ваксината на 79%, но не са включили по-скорошни инфекции. Това доведе до изключително необичаен обществен укор от страна на здравните служители в САЩ.

От компанията AstraZeneca заявиха също, че ваксината има 100% ефективност срещу тежки или критични форми на заболяването.

„Ефикасността на ваксината срещу тежко заболяване, включително смърт, поставя ваксината на AstraZeneca в същата зона като другите ваксини“, каза Уилям Шафнер, експерт по инфекциозни болести от Медицинското училище в Университета Вандербилт.

Най-новите данни се основават на 190 инфекции и  32 400 участници от САЩ, Чили и Перу.

Ваксината показва  и 85% ефикасност при възрастни на 65 и повече години.

AstraZeneca заяви, че последните данни са представени на независимата комисия за надзор над изпитанията, Съвета за наблюдение на безопасността на данните, и планира да представи анализа за рецензирана публикация през следващите седмици.

Производителят на лекарства отбеляза, че има 14 допълнителни възможни или вероятни случая, които трябва да бъдат анализирани, така че числата в по-късните актуализации на резултатите от проучването могат да варират леко.

Препаратът на „АстраЗенека“ е много важен за ограничаване на заразата по света не само заради ограничените доставки на ваксини, но и защото е по-лесен и евтин за транспортиране от другите ваксини.

Ваксината на „АстраЗенека“ е получила пазарен достъп или разрешение за използване в над 70 странило света.

Превод: Редакция „Нова Вест“, Ралица Димитрова

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Редакция Нова Вест

Скорошни постове

  • България

Река Маданска побеля след скъсана дига на утаител, РИОСВ проверява случая

Водите на река Маданска побеляха след скъсване на дига на утаител, който пречиства изпомпените води…

преди 13 часа
  • България

Полицаи в Стара Загора спасиха мъж, заплашил да скочи от болница

На 7 април служители на МВР в Стара Загора спасиха живота на мъж в критично…

преди 13 часа
  • България

Почина проф. Илка Попова, виден вокален педагог и преподавател в НМА

Почина проф. Илка Попова, изтъкнат вокален педагог, изпълнител и преподавател в Националната музикална академия „Проф.…

преди 13 часа
  • България

Трайков открива Национално хранилище за радиоактивни отпадъци на площадка Радиана

Министърът на енергетиката Трайчо Трайков ще открие Национално хранилище за радиоактивни отпадъци. Официалната церемония е…

преди 14 часа
  • България

ОДБХ затвори ферма в Дебелец, иззе над 600 кг месо и над 200 кг млечни продукти

Областната дирекция по безопасност на храните – Велико Търново установи втора незаконна кланица в град…

преди 14 часа
  • България

Човешки останки в черен чувал са открити в пловдивския квартал „Тракия“

Човешки останки в чувал за боклук са открити в Пловдив. За находката сигнализирали по обед…

преди 15 часа