Испанските законодатели легализираха евтаназията. Това прави Испания една от малкото страни в Европейския съюз, която ще предприемат подобна стъпка.
Решението на парламента беше прието с 202 гласа „за“ срещу 141 „против“ и 2 въздържали се, съобщават от France 24.
Досега в страната евтаназията беше строго забраненa и се наказваше с до 10 години.
Испанският министър на здравеопазването, Каролина Дариас заяви пред депутатите, че това е важен ден за страната. „Ние вървим към признаване на правата на човека и към по-хуманно и справедливо общество“ каза още той.
Законът се отнася за лица над 18 години. Той ще влезе в сила след три месеца, за да даде време за създаване на регионални комитети за контрол, които ще разглеждат и разрешават исканията на гражданите,
Новото законодателство се сблъска с противопоставяне от страна на твърдодесните, религиозни групи. Крайнодясната партия Vox заяви, че ще оспори закона пред Конституционния съд.
Евтаназията е отдавна обсъждана тема в Испания, която е четвъртата страна с най-висока продължителност на живота в света.
Почти 90% от испанците са за декриминализиране на евтаназията, сочи проучване на общественото мнение за 2019 г.
Испания е четвъртата европейска държава, която е разрешила асистираното самоубийство наред с Белгия, Холандия и Люксембург.
Превод: Редакция „Нова Вест“, Ралица Димитрова
**Президентът Радев обяви остри критики срещу управлението на казуса "Лукойл": Нарушения на Конституцията и правовата…
**Деница Сачева: „Румен Спецов е професионалист с опит, а бюджетът за 2026 г. е единственият…
**ТРАГИЧНО ПТП НА АВТОМАГИСТРАЛА „ТРАКИЯ“ ВЗЕМА ТРИ ЖИВОТА** Трима души загинаха, а един е тежко…
**Скандал около сина на евродепутата Радан Кънев: 17-годишен младеж задържан с наркотици** В ранните часове…
**Уикендът обещава спокойно и меко време с леки облаци и мъгли** България очаква сравнително тиха…
**Уикендът обещава спокойно и меко време с леки облаци и мъгли** България очаква сравнително тихо…
Leave a Comment