Хората, карантинирани, заради COVID-19, в периодна между 1-ви и 4-ти април, ще бъдат лишени от възможността да гласуват на парламентарните избори.
„На този етап, предвид данните за заболели, може би около 15 хил. души биха били лишени от правото да гласуват. И ако имат и минимум по един контактен, бройката ще скочи още – около 30 хил. Това обяви в студиото на „България сутрин“ адвокат Силвия Петкова.
Тя търси съдействие за сезиране на Конституционния съд, за да не бъдат нарушени избирателните права на тези граждани.
„Може да се обяви за противоконституционно това решение. Ако има кой да сезира Конституционния съд своевременно, ще може да се произнесе това решение за противоконституционно“, обясни още юристът.
Гражданите, които са лишени от избирателно право, могат да подадат жалба в Европейския съд по правата на човека.
„Обезщетения до 3 хил евро. могат да получат гражданите, които са подали молба до Европейския съд за правата на човека. Когато има голям брой засегнати, се присъжда парично обезщетение. Има решения, в които обаче не се присъжда обезщетение за неимуществени вреди“, изтъкна адвокат Петкова.
„През 2020 г. по света бяха организирани избори и бяха запазени изборните права“, каза тя.
Като пример Петкова посочи Чехия. „Там направо от автомобила си заразеното лице можеше да гласува. Така успяха да запазят и избирателно право на гражданите и здравето им. Хърватия също“, обясни адвокатът.
По публикацията работи: Мариела Анастасова
Служители на Областната дирекция по безопасност на храните (ОДБХ) – Благоевград, съвместно с МВР, установиха…
Българското правителство одобри откриването на нови почетни консулства в Казахстан и Грузия с цел да…
През първите дни на април фискалните инспектори на Националната агенция за приходите (НАП) провериха близо…
Главен комисар Лъчезар Близнаков от ГДНП съобщи, че над 700 полицейски екипа ще бъдат на…
Министерският съвет прие наредбата за енергийна бедност. С нея се определят критериите за подкрепа на…
Около 8:40 часа вчера в Районно управление — Пирдоп е постъпил сигнал за инцидент с…
Leave a Comment