Свят

Бил Гейтс ще инвестира 2 млрд. долара в борбата с климатичните промени

Бил Гейтс, създателят на „Майкрософт“, заяви, че през следващите 5 години ще известира около 2 млрд. долара в борбата срещу климатичните промени, като средствата ще бъдат вложени в стартъп компании и други проекти.

В интервю за германския „Ханделсблат” Гейтс заяви, че климатичните катастрофи трябва да бъдат предотвратявани с помощта на иновационни технологии, което е „възможно, но ще бъде много трудно”, предаде БНТ.

Успоредно с това той призова да се увеличат пет пъти глобалните държавни инвестиции в научни изследвания – поне до 110 млрд. долара годишно. Тези пари трябва да бъдат разпределени в цял свят за развитие на възобновяеми източници на енергия и други иновации.

„Ние сме длъжни да променим икономиката с темпове, каквито историята все още не познава”, подчерта Гейтс.

В книгата си „Как да избегнем климатични бедствия“ Бил Гейтс твърди, че решаването на проблемите, свързани с изменението на климата би било „най-удивителното нещо, което човечеството някога е правило”.

В нея той се фокусира върху това как технологията може да ни помогне да декарбонизираме световната икономика.

Това ще изисква огромни инвестиции от страна на правителствата в научноизследователска и развойна дейност, както и подкрепа, която да позволи на пазара за нови продукти и технологии да расте, като по този начин ще помогне за намаляване на цените.

По публикацията работи: Мариела Анастасова
Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Редакция Нова Вест

Скорошни постове

  • България

Александра Братанова поиска финансова помощ заради мизерна пенсия

75-годишната актриса Александра Братанова, позната от български филми, отправи публичен апел за финансова помощ, след…

преди 2 седмици
  • България

Съдът в Стара Загора остави в ареста 26-годишния, откраднал кутия с дарения за болно дете

Районният съд в Стара Загора постанови най-тежката мярка за неотклонение „задържане под стража“ спрямо 26-годишния…

преди 2 седмици
  • България

12-годишна родилка в Ямбол изостря проблема с ранните бременности

Момиче на 12 години от Южна България е станало майка. Най-младата родилка в областната болница…

преди 2 седмици
  • България

Жена е транспортирана в болница след катастрофа в Младост 4

Жена е пострадала при пътен инцидент на кръстовището между бул. „Александър Малинов“ и ул. „Самара“…

преди 2 седмици
  • България

Засилен контрол за откриването на мотосезон 2026, очакват между 5 000 и 10 000 мотористи

Остават броени дни до официалното откриване на мотосезон 2026, което ще се състои тази събота.…

преди 2 седмици
  • България

Досъдебно производство след палеж в едноетажна постройка във Велинград

Служители на Районното управление във Велинград задържаха заподозрян за палеж след пожар в едноетажна постройка…

преди 2 седмици