Свят

Виена предлага твърд локдаун през почивните дни

Петер Хакер, отговарящ за здравеопазването в провинция Виена предлага в бъдеще в почивните дни всяка седмица да се прилага твърд локдаун, който да спре веригите на зараза с COVID-19, пише в „Кроненцайтунг“.

Планът предвижда от понеделник до четвъртък или петък да се спазват валидните в момента правила: два метра разстояние един от друг, задължително носене на маски и по 20 квадратни метра на човек в магазините и на обществените места. В уикендите се прилага твърд локдаун, при който отворени остават магазините за хранителни стоки. Първоначално тази формула се прилага седмично, по-късно на 14 дни, предаде БТА.

В отговор на запитване на вестник „Курир“ говорител на Хакер е заявил, че Виена не възнамерява да прилага този модел самостоятелно, тъй като юридическите възможности са ограничени. Според закона провинциите могат да прилагат по-строги, но не и по-разхлабени мерки от мерките, препоръчани от федералното правителство. Затова моделът ще бъде предложен за цялата страна.

През седмицата ще е възможно да отворят и заведенията за хранене, работното им време ще се ограничи до 20:00 или 21:00 часа.

„Известно е, че минават четири дни, докато заразеният може да заразява други лица, така че системата ще действа като вълнолом“, заявява Хакер.

Не е решен и въпросът дали моделът ще е само един. Прилагането му може да започне най-рано в края на февруари или началото на март.

Говорител на Хакер допълва, че това ще е временна мярка, докато бъдат ваксинирани достатъчно хора. Подобен модел се обсъжда и във Франция.

Аргументът в полза на такова решение е, че частните събирания са разрешени през седмицата, когато хората имат по-малко свободно време след работа. В почивните дни ще влизат в сила ограниченията. Преминаването на двуседмичен режим или отварянето на заведенията за хранене ще стане, когато броят на новозаразените спадне до определено ниво.

По публикацията работи: Мариела Анастасова

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Редакция Нова Вест

Скорошни постове

  • България

Млад шофьор се обърна по таван след рязко спиране пред камера за скорост

В събота малко след обяд на околовръстното шосе на Шейново стана пътен инцидент, при който…

преди 4 часа
  • България

Следобедни валежи и гръмотевици на много места, температурите до 34°

Утрешният ден ще започне с развитие на купесто-дъждовна облачност над Северозападна България още от сутринта.…

преди 5 часа
  • България

Засилват контрола на товарните автомобили с общи проверки на полиция и „Автомобилна администрация“

Главният секретар на Министерството на вътрешните работи е разпоредил незабавното въвеждане на засилени мерки за…

преди 5 часа
  • България

Полицията проверява 14 612 коли, състави 4 223 фиша и 431 акта

Вчера специализирана полицейска операция за спазване на Закона за движението по пътищата установи множество нарушения.…

преди 6 часа
  • България

Летни дни с локални бури и захлаждане към края на седмицата

Следващата седмица ще донесе разнообразна метеорологична обстановка в страната. Прогнозите сочат преобладаващо летни условия с…

преди 9 часа
  • България

Гръмотевични бури и превалявания в неделя, вятърът ще се ориентира от запад-северозапад

В неделя над България се очаква динамично време с развитие на купесто-дъждовна облачност, превалявания и…

преди 9 часа