Избори 2023

Решено: Вече е ясно как ще се гласува на предстоящите избори

Приетото предложение на първо четене беше прието и на второ, от което стана ясно, че хората, които са поставени под карантина ще могат да дадат своят глас чрез подвижни урни

Парламентът прие на второ четене изменение и допълнение на Закона за мерките и действията по време на извънредното положение, обявено с решение на Народното събрание от 13 март 2020г., и за преодоляване на последиците, предаде NOVA.

Поставените под карантина ще могат да гласуват с подвижна урна, реши окончателно Народното събрание.

Карантинираните граждани ще заявяват такова гласуване до 3 дни преди изборите. След проверка от РЗИ те ще бъдат извадени от основните избирателните списъци.

Мнозинството в НС отхвърли предложението на ДПС за уеднаквяване на режима за ползване на залите за културни мероприятия с предизборни такива.

При произвеждане на избори през 2021 г. по време на извънредна епидемична обстановка министърът на здравеопазването, съгласувано с главния държавен здравен инспектор, въвежда противоепидемични мерки, свързани с изборния процес.

Въз основа на противоепидемичните мерки ЦИК, с решение, определя организацията на вота и гласуването на избирателите вкл. на поставените под задължителна карантина или задължителна изолация съгласно Закона за здравето.Това ще става чрез подвижни избирателни кутии по смисъла на Изборния кодекс/ИК/ и при спазване на всички противоепидемични мерки.

Решението на изборния орган може да се обжалва пред ВАС.

Срокът за подаване на заявленията за гласуване с подвижна избирателна кутия е не по-късно от три дни преди изборния ден. След проверка в съответната РЗИ, за което се изготвя справка, желаещите да участват във вота се записват от компетентните органи в списъка за гласуване с мобилни урни.

Депутатите определиха броят на членовете на секционна избирателна комисия да е не по-малък от трима, назначени при спазване изискванията на ИК.
С решение на ЦИК при произвеждане на избори през 2021 г. по време на извънредна епидемична обстановка броят на членовете на секционна избирателна комисия извън страната може да бъде не по-малък от трима.

Министерският съвет обезпечава изборния процес с всички необходими средства за защита, като разходите за тях се включват в план-сметката за изборите, записа парламентът.

Депутатите отхвърлиха при провеждане на закрито на мероприятия на партии, коалиции и инициативни комитети, свързани с изборите, вкл. по време на предизборната кампания, да се прилагат противоепидемичните мерки за посещения на кина, театри и концертни зали. За предизборната агитация определиха тя да е при спазване на въведените противоепидемични мерки.

ЦИК провежда разяснителна и обучителна кампания за гласуването по време на извънредна епидемична обстановка, записа още НС.

 

По публикацията работи: Моника Цанкова

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Редакция Нова Вест

Скорошни постове

  • България

Мощни бури, поройни дъждове и градушка удариха Северозападна България

Северозападна България беше засегната от мощна метеорологична стихия във вторник. В късните следобедни часове регионът…

преди 13 часа
  • България

Радев: България изчерпа капацитета си за военни дарения към Украйна

България продължава да подкрепя Украйна в стремежа ѝ към възстановяване на териториалната цялост, но е…

преди 13 часа
  • България

Унгарската шампионка Жанет Немет почина след скок от общежитие в София

Българският спорт е в траур след новината за смъртта на Жанет Немет. Около 10:30 ч.…

преди 13 часа
  • България

Радев отрече замразяване на минималната заплата, кабинетът готви промени в осигуровките

Служебното правителство, начело с премиера Румен Радев, опроверга информацията, че минималната работна заплата в България…

преди 14 часа
  • България

Йордан Цонев напуска всички постове и се оттегля от политиката след рокади в ДПС

Йордан Цонев обяви, че се оттегля от обществения и партиен живот. В изявление пред „Нова…

преди 17 часа
  • България

Красимир Алексиев и Росен Иванов остават в ареста по делото за групата „Калашниците“

Софийският апелативен съд потвърди решението на Софийския градски съд, с което на Красимир Алексиев и…

преди 17 часа