България

Математик: Новият щам е достатъчно заразен, за да преодолее фиксирани мерки (ВИДЕО)

Математикът Лъчезар Томов коментира и темата за постепенното отпускане на мерките като изрази мнение, че притеснителното би било каква дисциплина ще се спазва от хората

„Ще усетим веднага момента, в който новият щам стане доминиращ у нас. При едни и същи мерки, водели до спад, ще започне потенциален ръст на случаите. Той е достатъчно заразен, за да преодолее фиксирани мерки. Тогава ще ни трябват по-строги”. Това заяви математикът Лъчезар Томов в ефира на сутрешния блок по NOVA.

„Опасността от новия щам наистина е по-голяма, но той отново може да се контролира. Въпросът е да не го оставим да достигне високи нива”, каза още той.

И допълни: „Всичко зависи от това какви мерки взимаме и как действаме като общество и като индивиди. Видяхте, че можем да контролираме вируса в България”.

Относно евентуалното отваряне на ресторантите, математикът коментира: „Проблемът с тях е, че когато се отворят, не се знае каква дисциплина ще се спазва. Видяхте, че говорителят на бранша им носи маска под носа. Ако се отворят с капацитет до 20%, това не е опасно. Но видяхте как се празнуваше по Коледа, видяхме и заведенията в Пловдив. Въпросът е какви правила ще се спазват и дали ще има дисциплина”.

„В момента базовото репродуктивно число е около 0,79. Но това не е реалното число, защото възрастовата група 1-4 клас не се тества изобщо. Така че ние не знаем как точно се движи епидемията. Това, което виждаме сега при спада е, че той се забавя”, каза още Томов.

Според него преди лятото няма да успеем да достигнем 70% ваксинирани. „Ако имаме през това време доставката на AstraZeneca и тя е одобрена, можем до края на лятото да употребим всички дози на фирмата. Затова обаче трябва да има кампания, в която да се обяснява ползата от ваксинирането и какви са рисковете, така че хората да разберат, че рисковете са в хиляди пъти по-малко, отколкото тези от заболяването. Общественото мнение трябва да се обърне”, каза той.

„Ако успеем да имунизираме 2 млн. души, а имаме и 600 000 до 800 000 с антитела от вируса, това ще се усети и случаите няма да се увеличават толкова бързо. Ако имаме ваксините на AstraZeneca, можем да имаме ваксинирани 2 млн. и половина до лятото”, посочи математикът.


Видео: NOVA

 

По публикацията работи: Моника Цанкова 

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Редакция Нова Вест

Скорошни постове

  • България

**Радев: Назначението на Спецов в Лукойл е незаконно, а политиката в България се превръща в диктатура**

**Президентът Радев обяви остри критики срещу управлението на казуса "Лукойл": Нарушения на Конституцията и правовата…

преди 1 седмица
  • България

Деница Сачева разкри: Румен Спецов има тайно доверие от САЩ и Британия, а бюджетът 2026 е последен шанс за спасение на финансите

**Деница Сачева: „Румен Спецов е професионалист с опит, а бюджетът за 2026 г. е единственият…

преди 1 седмица
  • България

Трима загинали и блокиран тракийски път след фатално ПТП, причинето от загуба на контрол над волана

**ТРАГИЧНО ПТП НА АВТОМАГИСТРАЛА „ТРАКИЯ“ ВЗЕМА ТРИ ЖИВОТА** Трима души загинаха, а един е тежко…

преди 1 седмица
  • България

Синът на Радан Кънев заловен с дрога: 17-годишният Борис задържан с марихуана и машинка за цигари

**Скандал около сина на евродепутата Радан Кънев: 17-годишен младеж задържан с наркотици** В ранните часове…

преди 1 седмица
  • България

Топло за ноември: до 21 градуса в почивните дни, но мъгливо в равнините

**Уикендът обещава спокойно и меко време с леки облаци и мъгли** България очаква сравнително тиха…

преди 1 седмица
  • България

Топло за ноември: 21 градуса в почивните дни, но мъглата ще скрие слънцето в равнините

**Уикендът обещава спокойно и меко време с леки облаци и мъгли** България очаква сравнително тихо…

преди 1 седмица