Любопитно

Кошмарните сънища: Как да се отървем от това напрежение?

Едно от нещата, с които не трябв да прекалявате е гледането на сутрешните новини. Избягвайте да се натоварвате прекалено много и да повишавате нивото на стреса

За да се избавите от кошмарите, трябва да избягвате прекомерното напрежение и да не увеличавате стреса, съветва в интервю за “Вечерна Москва” докторът по медицина Роман Бузунов.

“Гледайте сутрин новините в продължение на 15 минути, няма нужда да се претоварвате с повече информация, не повишавайте нивата на стреса. Погледнете през прозореца, разходете се, ако е възможно. Редовната физическа активност е най-доброто средство срещу постоянната тревожност. Отидете на разходка, направете десет хиляди стъпки, потичайте. Не се тонизирайте с кофеин или енергийни напитки”, каза сомнологът.

Според лекаря, „за да спите добре, трябва да сте преживели един добър ден“.

Той добави, че кошмарите, които хората сънуват, се разделят на две категории.

“Първият тип са онези лоши сънища, в които човек периодично сънува различни истории. Те са един вид мултимедийно проиграване на ситуации, в моменти, когато мозъкът се опитва да намери изход. Ако ситуацията бъде разрешена, той се адаптира и „забравя” случилото се.

Втората категория са натрапчивите кошмари. Човек редовно се връща към плашещ сън ако не може да намери или приеме решение, защото това му пречи да забрави страховете си”, обясни професорът.

Източник: БГНЕС

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Редакция Нова Вест

Скорошни постове

  • България

От 1 юли пенсиите се осъвременяват, средният размер става 543 евро

От 1 юли всички пенсии в страната ще бъдат официално осъвременени, съобщиха от Министерството на…

преди един час
  • България

България е сред петте най-евтини държави в Европа по потребителски цени

България е сред най-достъпните държави в Европа по отношение на потребителските цени. Данни на Евростат…

преди 2 часа
  • България

ГЕРБ критикува Бюджет 2026 за по-висок дефицит и дълг

Депутати от ГЕРБ отправиха остри критики към проектобюджета за 2026 г., предложен от „Прогресивна България“.…

преди 2 часа
  • България

Гореща вълна и летни бури ни очакват до началото на юли

През следващите дни Балканският полуостров ще бъде под влияние на горещо време, като следобедните валежи…

преди 3 часа
  • България

От август поскъпват цигарите и винетките, максималният осигурителен доход се вдига до 2300 евро

От август в България предстои поскъпване на цигарите и винетките, както и промени в осигурителните…

преди 3 часа
  • България

Растителните заместители често са по-преработени и съдържат повече добавки от животинските продукти

Все повече потребители избират растителен начин на хранене по здравословни и етични причини. Ново проучване…

преди 3 часа